Flaki po warszawsku jak za dawnych lat. Wychodzą idealnie za każdym razem
Pomysł na niezwykły i bardzo aromatyczny i pożywny obiad? Ugotuj flaki po warszawsku według przepisu z dawnych lat. Zupa będzie idealna, kiedy ugotujesz ją na mocnym, wołowo- warzywnym wywarze. Poznaj przepis na flaki po warszawsku jak za dawnych lat, każdy poprosi o przepis i dokładkę.
Flaki wołowe są jednym z najbardziej znanych dań PRL-u. Podawane głównie na święta, większe uroczystości i spotkania rodzinne, doskonale sprawdzą się również na zwykły obiad, kiedy mamy ochotę na wyraźne, aromatyczne, mięsne danie.
Sekretem idealnych flaków jest dodanie do wywaru również kości wołowych, dzięki którym przygotujemy esencjonalny wywar do zupy. Część warzyw wykorzystajmy na wywar, część dodajmy pod sam koniec gotowania całego dania, a zupa zachwyci każdego smakosza.
Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu flaków. Musimy je kilkukrotnie przepłukać pod letnią, bieżącą wodą, a następnie kilkukrotnie obgotować, aby były idealnie miękkie i delikatne. Cała zupa musi gotować się około 3 godzin.
Przepis na flaki po warszawsku
Składniki:
-
1 kg flaków wołowych
-
500 g kości wołowych
-
2 cebule
-
3 marchewki
-
2 korzenie pietruszki
-
kawałek selera
-
biała część pora
-
łyżka masła
-
2 liście laurowe
-
4 ziarna ziela angielskiego
-
2 łyżki suszonego majeranku
-
łyżeczka papryki ostrej mielonej
-
łyżka przecieru pomidorowego
-
sól, pieprz
Jak zrobić flaki po warszawsku?
Oczyszczone flaki kilkukrotnie opłucz w letniej wodzie. Po dokładnym opłukaniu włóż je do garnka, zalej wodą i zagotuj, następnie odcedź. Czynność powtórz trzy razy i odstaw flaki na czas przygotowywania wywaru.
Kości wołowe włóż do garnka, wlej wodę i gotuj, aż powstaną szumowiny. Zbierz je i włóż do garnka jedną cebulę, 1 większą marchew, 1 pietruszkę, część selera i cały por. Gotuj przez 1,5 godziny, aż powstanie aromatyczny wywar.
Obgotowane flaki włóż do garnka, wlej odcedzony wywar z kości wołowych i warzyw, dodaj majeranek, paprykę ostrą, liście laurowe i ziele angielskie i gotuj na wolnym ogniu przez około 3 godziny.
Pod koniec gotowania posiekaj cebulę, a resztę włoszczyzny zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Cebulę zeszklij na maśle, dodaj warzywa i smaż przez kilka minut, dodaj do gotujących się flaków i gotuj kolejne 15 minut, aż warzywa zmiękną .
Zupę dopraw do smaku solą, pieprzem, przecierem pomidorowym, podaj z kromką świeżego chleba, smacznego.
Źródło zdjęcia: canva/fpwing Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Kuchnia polska. Potrawy regionalne; Hanna Szymanderska; Świat Książki