Jak gotować jajka, aby nie pękały? Wystarczy dodać do wody 1 składnik
Jajka jadamy niezwykle często, najczęściej podczas śniadania. Nie ma nic lepszego niż jajko na miękko z aksamitnym wnętrzem czy pożywna kanapka z jajkiem na twardo. Samo gotowanie jajek wydaje się prostą czynnością, lecz nawet podczas niej łatwo o błąd.
Wiele z was z pewnością spotkało się z pękającą skorupką podczas wkładania jajka do wody. N awet uprzednie wyjęcie ich z lodówki i doprowadzenie do temperatury pokojowej czasem nic nie daje. Wtedy z pomocą może przyjść sok z cytryny.
Jajka już nie pękną
Pękanie jajek jest nie tylko mało estetyczne - fragmenty białka odrywają się i zaczynają pływać w wodzie. Z tego powodu marnuje się wiele wartości odżywczych, które normalnie można by ze spokojem zjeść. Dlatego tak ważne są porady jak gotować jajka, aby nie pękały.
Sok z cytryny jest kwasem, a środowisko kwaśne wzmacnia skorupki jajka i sprawia, że staje się znacznie elastyczniejsza. Dzięki temu nawet duże ciśnienie wewnątrz jajka, wywołane wysoką temperaturą, nie zniszczy skorupki od środka. Tak ugotowane jajko nie ma żadnego posmaku cytryny, więc metoda ta jest wręcz idealna.
Zamiast soku z cytryny można wykorzystać także ocet. Warto nie zapomnieć również o posoleniu wody, w której będą gotować się jaja. S ól przyspieszy ścinanie się białka i uchroni je przed wylaniem się z ewentualnego pęknięcia. Przyprawa ta nada jajkom także doskonałego smaku.
Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?
Przede wszystkim, nadające się do jedzenia jajko nie powinno wydawać żadnych dźwięków. Jeśli słyszysz chlupotanie podczas trzęsienia jajkiem, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że skorupka straciła swoją szczelność. Z tego powodu do środka dostało się powietrze, a część zawartości mogła nawet wypłynąć.
Poszukujesz więcej ciekawych przepisów na jajka? Zajrzyj do tego artykułu , z którego możesz dowiedzieć się jak przyrządzić doskonałego tatara z jajkiem. W tym tekście wyjawiamy tajniki najlepszej pasty jajecznej.
Aby przekonać się o świeżości za pomocą białka, należy rozbić jajko i wylać je na głęboki i duży talerz. Jeśli białko jest mętne, rozlewa się (zamiast być zwarte) i czujemy nieprzyjemny zapach, to absolutnie nie nadaje się do spożycia. Bakterię rozpoczęły procesy gnilne i spożycie go grozi zatruciem.
Dobrym pomysłem jest włożenie jajka do szklanki z wodą. Jeśli opada na dno - jest w 100% świeże i zdatne do jedzenia. Jeśli zaś wypływa na powierzchnie i unosi się na niej, niestety, jajko zepsuło się .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Płacił 75 zł dziennie za catering od Małgorzaty Rozenek. Potem ocenił kupowane jedzenie
-
Justyna Żyła zaszalała. Gwiazda serwuje obiady niczym z najlepszej restauracji, mamy hitowy przepis
-
Wejdziesz do sklepu i będziesz przecierał oczy ze zdumienia. Ceny 1 produktu poszybowały w górę
Źródło: gotowanie.onet.pl