Smakosze.pl Porady Jak uratować zeschnięty ser żółty? 1 czynność i będzie jak nowy
canva/destillat, Getty Images

Jak uratować zeschnięty ser żółty? 1 czynność i będzie jak nowy

5 marca 2022
Autor tekstu: Adam Moskal

Bywa niekiedy tak, że ułożone w lodówce produkty zakrywają ser żółty, który pod wpływem czasu starzeje się. Sucha kostka żółtego sera wcale nie nadaje się jedynie do wyrzucenia - można w łatwy sposób ją odświeżyć. Wystarczy zanurzyć ją na 30 minut w ciepłym mleku, a będzie jak nowa.

Ser żółty to nieodłączny element diety większości Polaków. Najczęściej jedzony jest pod postacią plasterków - tak najwygodniej pasuje do kanapek, które towarzyszą nam w szkole czy pracy.

Jeśli swój ser trzymasz głównie w kostkach i często zauważasz, że po kilku dniach stają się one twarde jak kamień, mamy dla ciebie doskonałe wieści. Znamy sposób, dzięki któremu ser będzie ponownie miękki i delikatny.

Kostkę sera zalej ciepłym mlekiem

Aby skorzystać z tej metody, najpierw dostosuj odpowiednio proporcje wszystkich składników. Ważne jest bowiem, aby płyn dokładnie przykrył ser i żaden kawałek nie może wystawać ponad powierzchnie.

Wlej mleko do rondelka i delikatnie je podgrzej. Nie powinno być zbyt gorące, dlatego nie przekraczaj temperatury 40 stopni Celsjusza. Następnie umieść ser w czystej i głębokiej misce i zalej je mlekiem.

Miskę należy dalej odstawić na bok na około 30 minut. Po tym czasie wyjmuje się kostkę, osusza ją ręcznikiem papierowym i gotowe. Stary, zeschnięty ser wygląda i smakuje, jakby był zupełnie nowy.

Jak odświeżyć ser w plastrach?

Okazuje się, że w przypadku sera w plastrach, metoda jest praktycznie identyczna. Jedyna różnica polega na skróceniu czasu moczenia i ser w plastrach zalewa się mlekiem na maksymalnie 15 minut.

Kiedy ser przestaje być jadalny?

Powyższy sposób nadaje się do użycia jedynie wobec starego, lecz niezepsutego sera. Jeśli widzisz na kostce elementy pleśni (zwykle biały lub niebieski osad) bądź z kostki wydobywa się mdły, nieprzyjemny zapach, lepiej ją wyrzucić.

Na szczęście istnieje możliwość odcięcia zepsutej części produktu i wymoczenie zdatnej do spożycia reszty. Pamiętaj, aby przy odcinaniu nie dotknąć pleśni nożem lub dłonią, ponieważ jej zarodniki wyjątkowo łatwo się przenoszą.

Nasz portal wypełniony jest informacjami, które mogą przypaść ci do gustu. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować kotlety schabowe zupełnie inaczej niż tradycyjnie. W tym tekście zdradzamy przepis na ziemniaki zapiekane z serem i boczkiem.

Mleko

Źródło zdjęcia: canva/SarapulSar38, Getty Images Pro

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: haps

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy