Smakosze.pl Porady Kiedy należy solić wołowinę? Nagminny błąd zamienia ją w podeszwę
canva/Oleksandr Prokopenko

Kiedy należy solić wołowinę? Nagminny błąd zamienia ją w podeszwę

31 stycznia 2023
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Kiedy powinno się solić wołowinę? Częsty błąd przyczynia się do zepsucia całej potrawy. Doprawiona w nieodpowiednim momencie wołowina staje się twarda i żylasta, nawet po kilku godzinach gotowania. Nigdy nie sól czerwonego mięsa na początku przyrządzania dania.

Aromatyczny gulasz, tatar, stek to tylko niektóre dania, które przygotujemy z wołowiny. Czerwone mięso jest również wyśmienitym dodatkiem do rosołu. Wzmacnia jego smak. Wystarczy jednak jeden błąd, a wołowina będzie twarda jak podeszwa.

Wiele osób doprawia mięso przed smażeniem, gotowaniem lub duszeniem, przez co danie jest niesmaczne, a sama wołowina twarda i żylasta. Kiedy więc należy solić wołowinę? Mięso solimy pod sam koniec przygotowywania potrawy. To prosty trik, dzięki któremu wołowina odda cały swój aromat, będzie miękka, soczysta i delikatna.

Do przygotowania tatara wybieramy polędwicę lub ligawę. Najlepszy gulasz przyrządzimy z pręgi, łopatki lub karkówki. Doskonałe steki natomiast przyrządzimy z polędwicy, antrykotu lub t-bona. Rosół będzie bardzo aromatyczny, kiedy dodamy do niego kawałek wołowiny z kością. Szponder będzie doskonałym wyborem.

Kiedy solić wołowinę, żeby była miękka i soczysta?

Niezależnie od tego, czy przyrządzasz rosół z wołowiną, steki wołowe, gulasz, tatar lub inne danie, zawsze pamiętaj o zachowaniu bardzo istotnej zasady. Mięso dopraw solą dopiero pod koniec przyrządzania potrawy.

W przeciwnym wypadku wołowina będzie twarda i niesmaczna. Sól zamyka pory w mięsie, przez co wołowina nie zmięknie i nie odda swojego aromatu nawet po kilku godzinach gotowania, czy duszenia.

Jak wybrać dobrą wołowinę? Zwracaj uwagę nie tylko na datę ważności

Surowa wołowina ma czerwony kolor. Jeśli zauważysz, że mięso jest miejscami blade lub ma ciemne plamy, nigdy go nie kupuj. Jeśli kupujesz gotowe porcje mięsa w opakowaniu, zwróć również uwagę na to, czy na dnie pojemnika zbiera się woda.

Jeśli pojemnik z mięsem jest zaparowany od środka lub woda się na nim skrapla, lepiej już nie sięgać po taki kawałek. Te objawy świadczą bowiem o rozpoczęciu procesów gnilnych. Pamiętaj, że surowe, dobre mięso praktycznie nie ma żadnego zapachu.

Co zrobić, żeby tatar nie ciemniał? Poznaj kilka trików na tatara wołowego, jak z restauracji. Masz ochotę na gulasz wołowy? Dowiedz się, jaką wodą zalewać obsmażone mięso , żeby było soczyste i delikatne.

gulasz z wołowiny
canva/dulezidar

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Przygotowuję dla Was przepisy i porady kulinarne. Lubię gotować i odkrywać nowe smaki, a pisanie to moja pasja. Prywatnie jestem fanką powieści fantastycznych, klasycznego rocka i gier komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy