Kurczak hoisin
Kuchnia chińska charakteryzuje się szybkością przygotowania i taki również jest przepis na kurczaka hoisin. To danie pochodzące dokładnie z kuchni kantońskiej dziś zna praktycznie cały świat. Nazywane jest również kurczakiem Kung Pao lub Gong Bao. W dużym uproszczeniu to chrupiące kawałki kurczaka w słodko-pikantno-słonym, gęstym sosie. Z pewnością pokocha je każdy fan kuchni azjatyckiej.
Kurczaka hoisin można przyrządzić na kilka sposobów i podawać z różnymi dodatkami, jednak niezastąpiony jest w nim tytułowy sos hoisin. Używa się go całej Azji, nie tylko do dań mięsnych (szczególnie wieprzowiny), ale również warzywnych. Do jego przygotowania potrzebne są sos sojowy i ocet, a pozostałe składniki zmieniają się zależnie od regionu.
Poniższy przepis jest wariantem tradycyjnym, najbardziej rozpowszechnionym. W krajach europejskich często do jego przygotowania używa się powideł śliwkowych, które nadają mu bardzo charakterystycznego smaku. Warto popróbować i poszukać najbardziej odpowiadającego nam aromatu.
Zanim jednak przystąpimy do przygotowywania tej potrawy warto zapoznać się z azjatycką metodą smażenia jedzenia – stir fry. Polega ona na odpowiednim rozgrzaniu tłuszczu w dedykowanej do tego patelni (wok). Tłuszcz musi być bardzo gorący, a składniki umieszczane niewielkimi partiami. Tylko dzięki temu wysoka temperatura oleju sprawi, że wierzchnia część mięsa lub warzyw szybko się przysmaży, a ich środek będzie miękki i soczysty.
undefined
Składniki na kurczaka hoisin
Kurczak:
- 500 g piersi z kurczaka
- 1 jajko
- 120g mąki ziemniaczanej
- olej do smażenia
- przyprawy: płaska łyżeczka ostrej papryki, ½ łyżeczki czosnku granulowanego, 2 szczypty białego pieprzu, trochę soli
Sos klasyczny:
Do przygotowania tej potrawy można użyć gotowego sosu w słoiczku, dostępnego w sklepach z produktami azjatyckimi. Można również przygotować go w domu z następujących składników:
- 60 ml sosu sojowego
- 125 ml wody
- 30 ml octu ryżowego (opcjonalnie soku z cytryny)
- 1 łyżka masła orzechowego
- 1 łyżka oleju sezamowego
- 1 płaska łyżka trzcinowego cukru
Dodatki:
- 300 g ryżu lub makaronu ryżowego
- sezam
- szczypiorek
Sposób przygotowania kurczaka hoisin:
Wodę delikatnie podgrzać i połączyć z masłem orzechowym oraz cukrem. Dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać do momentu ich całkowitego połączenia. Odstawić.
Pierś z kurczaka umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem i dokładnie oczyścić z błonek. Mięso pokroić w niewielką kostkę (2x2 cm), przełożyć do naczynia i dodać przyprawy: ostrą paprykę, granulowany czosnek, biały pieprz i trochę soli. Wymieszać i odstawić na minimum godzinę.
Na głębokiej patelni (najlepiej woku) dobrze rozgrzać olej.
Wyjąć dwie miseczki – do jednej z nich wbić jajko i roztrzepać, a do drugiej wsypać skrobię ziemniaczaną. Kawałki kurczaka obtaczać w jajku, a następnie w skrobi, po czym wrzucać na bardzo rozgrzany olej, niewielkimi partiami, aby nie obniżyć temperatury na patelni. Podsmażone z każdej strony mięso wyjąć na ręcznik papierowy i odsączyć z nadmiaru oleju.
Następnie zlać tłuszcz z patelni, ponownie włożyć do niej mięso i wlać przygotowany wcześniej sos. Całość doprowadzić do wrzenia, od czasu do czasu mieszając. Sos będzie szybko gęstniał, oblepiając tym samym kawałki kurczaka. Po chwili danie jest gotowe i można zdjąć je z ognia.
Podawać na ugotowany ryż lub makaron ryżowy, posypując u góry sezamem i odrobiną posiekanego szczypiorku.
Sos hoisin z powidłami śliwkowymi
Składniki:
- 60 ml sosu sojowego
- 2 łyżeczki powideł (najlepiej domowych, niesłodzonych)
- 2 łyżeczki sosu rybnego
- 2 łyżeczki octu ryżowego
- 2 łyżeczki masła orzechowego
- 2 łyżeczki cukru, najlepiej brązowego
- 1 mała papryczka chili
- 1 ząbek czosnku
Sposób przygotowania:
Czosnek obrać i posiekać, z papryczki chili wydrążyć gniazdo nasienne i pokroić na mniejsze kawałki.
Wszystkie składniki sosu umieścić w blenderze i zmiksować na jednolitą, płynną masę. W tym momencie sos można zredukować na niewielkim ogniu i tylko polać nim usmażonego osobno kurczaka. Polecamy jednak zalać nim mięso na patelni i dopiero wtedy zaczekać, aż zgęstnieje. Dzięki temu, w tym czasie kurczak przejdzie nieco smakami znajdującymi się w sosie.