Smakosze.pl Porady Nietypowe zastosowanie cynamonu
Derkien, Getty Images Pro

Nietypowe zastosowanie cynamonu

17 czerwca 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Cynamon może być wykorzystywany nie tylko jako przyprawa do deserów czy dań. Jego właściwości świetnie przydają się w ogrodzie, gdyż przegania komary i mrówki, a także pomaga ukorzenić się roślinom. Warto więc docenić jego przydatność poza kulinariami.

Cynamon wywodzi się z lasów wschodniej i południowo-wschodniej Azji, gdzie pierwotnie uprawiany był tylko tam. Na przestrzeni wieków ludzie poznali i docenili jego aromat oraz właściwości, dzięki czemu teraz jest powszechnie dostępny.

Z cynamonu w Polsce zazwyczaj korzystamy podczas przygotowywania deserów. Piernik, pierniczki, szarlotka, czy kawa z cynamonem są najczęściej spożywanymi produktami. W innych kulturach przyprawę tą dodaje się także do dań głównych, szczególnie w Indiach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem:

Cynamon przyda się w ogrodzie

Jednym z najlepszych zastosowań cynamonu, jest użycie go do pozbycia się mrówek. Z tego sposobu korzystają często ekologiczni ogrodnicy. Wystarczy znaleźć miejsca, w których mrówki najczęściej przebywają i obsypać je zmieloną korą, a te szybko zmienią miejsce bytowania.

Zostając przy tematyce owadów, cynamon pozwoli ochronić się przed swędzącymi ugryzieniami komarów. W tym celu należy wsypać sporą ilość zmielonej przyprawy do miski z bardzo gorącą wodą, a unoszący się aromat odstraszy latające komary.

Cynamon do ukorzeniania się roślin

Niekiedy można mieć problemy z odpowiednim ukorzenieniem sadzonek - wtedy często sięgamy po markowe ukorzeniacze, których skuteczność jest jednak wątpliwa. Cynamon jest z kolei sprawdzonym i dobrze działającym zamiennikiem.

W celu zastosowania przyprawy, rozsyp ją na papierowym ręczniku kuchennym i obtocz w niej korzenie sadzonki. Cynamon przyspieszy proces wypuszczania korzeni, a także ochroni rośliny przed niebezpiecznymi chorobami grzybowymi.

Właściwości lecznicze cynamonu

Cynamon bardzo pozytywnie wpływa na poprawne krążenie krwi, pomaga przy zgadze, wrzodach żołądka, braku łaknienia, biegunkach czy wzdęciach. Przyprawa pobudza produkcję kwasów żołądkowych i zwiększa przyswajanie substancji odżywczych z jedzenia.

Dodatkowo przeciwdziała powstawaniu cukrzycy typu II, zmniejsza ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu LDL . Można wykorzystywać go jako lek na przeziębienie oraz choroby układu pokarmowego.

Projekt bez tytułu (42)
undefined

Źródło: post424, Getty Images Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: poradnikogrodniczy.pl; onedaymore.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy