Smakosze.pl
Pilne

Canva

Nowa opłata, za plastikowy kubek do herbaty i kawy dopłacisz ekstra

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Karolina Szmulewicz

Udostępnij:

Projekt ustawy wprowadzający tak zwaną opłatę produktową został właśnie złożony do sejmu. Została ustalona także maksymalna kwota jaka będzie doliczana do zakupy kawy, herbaty, a także wszelkiego rodzaju posiłków. Za zakup takiego produktu w opakow

Przyjemności naszych kubków smakowych, mają swoją cenę, którą najczęściej płaci środowisko naturalnie. Problem zaśmiecenia go plastikowymi odpadami, od dawna jest na tapecie wielu rozmów i kolejnych rozwiązań prawnych. 

Dodatkowa opłata za plastikowe opakowania ma zostać spożytkowana na zagospodarowanie takich odpadów. To znaczy, na minimalizowanie szkód, które plastik wyrządza naszej planecie. 

Nową opłatą objęte mają zostać wszelkie opakowania wykonane w tworzysz sztucznych. Plastikowe kubeczki na piwko, kawę czy herbatę, a także większe opakowania na przykład na posiłki na wynos.

Co ma na celu nowa opłata?

W uzasadnieniu nowelizacji ustawy, czytamy - Opłata ma na celu zniechęcenie konsumentów do nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na rzecz produktów z alternatywnych materiałów lub produktów wielokrotnego użytku.

Większość kawiarni i restauracji jest otwarta na możliwość przelewania napojów do kubków przyniesionych przez klientów. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie - do rachunku nie będzie doliczony nawet jeden dodatkowy grosz. 

Nie cała odpowiedzialność za uniknięcie opłaty spoczywa jednak na klientach. Restauracja czy inny punkt gastronomiczny ma za zadanie dostarczyć klientom alternatywę w postaci kubków i opakowań z tworzyw biodegradowalnych. 

Ile zyska budżet na nowej opłacie?

Szacuje się, że nowa opłata może przynieść zysk nawet 21 milionów złotych rocznie. Nowelizacja ustawy zakłada także, że od 3 lipca obowiązywać będzie zakaz wprowadzania na rynek jakichkolwiek produktów wykonanych z tworzyw sztucznych oksydegradowalnych, czyli nienadających się do recyklingu.

Póki co, projekt został złożony do dalszego rozpatrzenia, jednak wszystko wskazuje na to, że w obliczu zwiększonej świadomości ekologicznej, zostanie on wprowadzony w życie i egzekwowany.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

  • Niezwykłe właściwości soku z ogórków kiszonych

  • Ile warte są kartki żywnościowe?

  • Sposób na idealną karpatkę

Źródło: money / property news

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >
Kartony znalezione w lesie

Produkty

W lesie znaleziono ponad 50 pudeł z jedzeniem

Czytaj więcej >
Jajko z ogonem

Produkty

Zaskakująca historia nietypowego jajka

Czytaj więcej >

Produkty

Najniższa cena truskawek w sezonie, tylko jeden warunek

Czytaj więcej >
Pieczarki mogą Cię zaskoczyć

Produkty

Jakie są zalety pieczarek?

Czytaj więcej >