Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Ogórki małosolne nie chcą kisnąć. Znamy najczęstszą przyczynę
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 25.05.2023 19:06

Ogórki małosolne nie chcą kisnąć. Znamy najczęstszą przyczynę

nastawianie ogórków małosolnych
Canva / Roman Budnyi

Ogórki małosolne są lubią chyba wszyscy. Jak jednak sprawić, by miały odpowiednio intensywny smak? Jeśli ze słoika wyjmujesz niezadowalające warzywa, koniecznie sprawdź, czy przechowujesz je w odpowiednich warunkach. Zbyt niska temperatura może zniweczyć cały trud włożony w ich przyrządzenie.

Polacy uwielbiają ogórki małosolne

Prawdziwa gospodyni domowa nie wyobraża sobie nie nastawić ogórków małosolnych. Charakterystyczne słoje pojawiają się w naszych kuchniach, gdy tylko ogórki wejdą do sprzedaży. Aby jednak smak przetworów był taki, jak powinien, należy spełnić kilka warunków. Odpowiednia temperatura kiszenia to tylko jeden z nich.

Idealne ogórki małosolne powinny być lekko słone, kwaskowate i chrupiące. Ich smaku i aromatu nie da się pomylić z niczym innym. Uniknij najbardziej popularnych błędów i ciesz się doskonałymi ogórkami. Z naszym krótkim poradnikiem każdy jeden słoik wyjdzie idealnie.

Chciała zapłacić kartą w Biedronce. Niebywałe, jak ją potraktowano

Jaki wpływ ma temperatura na kiszenie ogórków małosolnych?

Ogórki małosolne, podobnie jak kiszone, powstają w procesie fermentacji. Ta natomiast wymaga odpowiedniej temperatury. Nie wystarczy zalać warzyw, zamknąć i odstawić w kąt. Takie postępowanie to prosta droga do kuchennej katastrofy.

Aby nastawić ogórki małosolne, należy zalać je solanką i odstawić na 2-3 dni. W tym czasie słoiki powinny być przechowywane w temperaturze ok. 23 stopni C, aby fermentacja ruszyła. Dopiero później można je odstawić w chłodniejsze miejsce. Obecne, nie do końca wysokie temperatury panujące w naszych mieszkaniach mogą nieco pokrzyżować nam szyki.

Ogórków nie należy też jednak wystawiać na słońce. Może ono doprowadzić do rozwoju szkodliwych bakterii. Miejsce, gdzie trzymamy ogórki małosolne powinno być zawsze zacienione. Kiedy stopień ukiszenia ogórków jest już dla nas odpowiedni, możemy przełożyć je do lodówki, aby zatrzymać dalszy proces zmiany smaku.

Woda, którą zalewamy ogórki małosolne powinna być chłodna i najlepiej odstana. Dzięki temu odparuje z niej chlor, który może ona zawierać. Jeśli zalejemy warzywa gorącą wodą przyspieszymy proces fermentacji. Odbędzie się to jednak kosztem wielu pożytecznych witamin, zawartych standardowo w ogórkach małosolnych.

Jakie są inne niuanse, które warto znać nastawiając ogórki małosolne?

W zrobieniu idealnych ogórków małosolnych ważne są oczywiście…ogórki. Warzywa nie mogą być zbyt wyrośnięte, ani nadmiernie zielone. Duże ogórki będą się źle kisiły, a nienaturalnie intensywny kolor świadczyć może o przenawożeniu. Najlepiej sprawdzą się niewielkie i jędrne egzemplarze.

Nie bez znaczenia jest też odpowiedni dobór przypraw. Potrzebny jest koper, chrzan i czosnek - wszystko świeże, aby nie zanieczyścić ogórków. Warto pamiętać także o kilku ziarnach gorczycy. Ten dodatek dobrze wpływa na trwałość przetworów.

Ogórki w słoju najlepiej jest ustawić pionowo. Dzięki temu między warzywami stworzy się odpowiednia przestrzeń dla zalewy i przypraw. Płyn ma całkowicie przykrywać zawartość słoika, zaś samo naczynie najlepiej nakryć czystym talerzykiem i obciążyć. Zastosujcie się do tych prostych wskazówek, a przygotujecie najlepsze przetwory w sąsiedztwie

Błyskawiczny sposób na ogórki małosolne podbija internet. Warzywa z dodatkiem intensywnej przyprawy zachwycają orientalnym smakiem.

słoik ogórków małosolnych.png
Canva / OlgaLepeshkina