Sernik z jagodami
Słynne serniki wiedeńskie piecze się na kruchym cieście (proporcje składników 150 g mąki, 100 g masła, 1-2 żółtka, szczypta soli). Ale o smaku sernika decyduje przede wszystkim masa serowa. A tę można przygotować na wiele sposobów. Zwykle ser wzbogaca się masłem, cukrem, żółtkami, pianą ubitą z białek, różnymi bakaliami czy kandyzowanymi lub konserwowymi owocami (np. brzoskwiniami, morelami lub gruszkami z puszki), a także likierami lub aromatami do ciast. Niektórzy dodają do sera ugotowane i przetarte ziemniaki lub dynię (np. Ewa Wachowicz) inni - tylko mąką ziemniaczaną lub proszek budyniowy. Także przy ozdabianiu serników można wykazać się pomysłowością. Sernik z jagodami jest tego najlepszym przykładem.Najlepszy smak wydobywany jest harmonią proporcji. Ciasto, które ma się wybić na tle innych, bazuje na solidnie dobranych składnikach i finezji autora - powiedział w wywiadzie dla bodajże „Elle” Mateusz Gessler, zdradzając swój przepis na klasyczny sernik. Sernik wymaga odpowiedniego wysiłku, w klasycznej wersji wymaga czasu. Czasami myśl o szybkim i łatwym przepisie na sernik jagodowy bez pieczenia jest kusząca. Nie trzeba być doświadczonym kucharzem, jeśli chcesz zrobić sernik tak, jak należy - z nadzieniem, które jest nieco puszyste, ale jednocześnie kremowe. Bogate, ale nie tak gęste, że przykleja się do podniebienia. Z owocowym dodatkiem, ale nie za słodkim. Łatwo powiedzieć, trochę trudniej wcielić to w życie?
Sernik z jagodami
Składniki
Baza biszkoptowa:
-
20 dag ciastek herbatnikowych lub herbatników,
-
120 g - 8 łyżek rozpuszczonego masła.
Nadzienie serowe:
-
50 dag serka śmietankowego, najlepiej dwukrotnie zmielonego,
-
2 łyżki mąki pszennej,
-
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego,
-
1/2 szklanki śmietany 30%,
-
1 1/2 szklanki cukru pudru,
-
skórka z 1 cytryny,
-
3 jajka,
-
250 g jagód.
Polewa jagodowa:
-
350 g jagód,
-
2 łyżki soku z cytryny,
-
1/2 szklanki cukru,
-
1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego,
-
1 1/2 łyżeczki mąki kukurydzianej,
-
2 łyżki wody.
Przygotowanie
Rozgrzewamy piekarnik do 160 stopni. Umieszczamy półkę na środku piekarnika. Robimy mały, ale przydatny podczas wykładania sernika, trik z tortownicą. Odwracamy spód (do góry dnem), smarujemy masłem, następnie wykładamy pergaminem. Następnie zakładamy tortownicę. Pergaminem wykładamy też boki po wysmarowaniu masłem - nadmiar papieru będzie wystawał. To ułatwi wykładanie sernika i zapobiegnie jego rozwaleniu się.
Przygotowujemy spód do sernika. Można zrobić to na dwa sposoby. Upiec biszkopt lub przygotować go z herbatników. Druga opcja pozwala zaoszczędzić czas i jest bezpieczniejsza dla niewprawionych kucharzy. W efekcie uzyskamy ciasto biszkoptowe, które będzie nie tylko na spodzie, ale będzie „wspinać się” po bokach sernika.
Herbatniki kruszymy z grubsza ręką i wsadzamy do pojemnika robota kuchennego. Miksujemy do drobnych okruchów. Dodajemy masło, znowu krótko miksujemy, aż się rozpuści. Ciasto powinno przypominać mokry piasek.
Wsypujemy ciasto do przygotowanej formy do ciasta. Szpatułką rozprowadzamy biszkopt na podstawie i bokach. Używamy czegoś z płaską podstawą np. szklanki i pionowymi krawędziami, aby docisnąć okruchy do ścianek, górnej części boków i wyrównać podstawę. Grubość ciasta powinna mieć ok. 3-4 cm.
Nadzienie
Używamy miksera lub ręcznej trzepaczki, aby ubić ser śmietankowy, aż będzie gładki - nie dłużej niż 20 sekund na prędkości 4. Nie trzeba zbyt mocno napowietrzać nadzienia - może potem pękać podczas pieczenia. Dodajemy mąkę, ubijamy przez 5 sekund. Dodajemy wanilię, śmietanę, cukier i skórkę z cytryny.
Ubijamy do momentu połączenia wszystkich składników. Jajka dodajemy pojedynczo - między każdym ubijamy masę przez 5 sekund z prędkością 4. Po ostatnim jajku ubijamy w razie potrzeby, aż ciasto będzie gładkie. Dodajemy jagody i mieszamy. Wlewamy do przygotowanej formy ze spodem biszkoptowym (a raczej ciastkowym).
Wsadzamy do piekarnika na 70 minut. Wierzch powinien być lekko wybrzuszony w kolorze maślanym, niespękany i prawie idealnie płaski. Ciasto powinno lekko dygotać, gdy delikatnie potrząśniemy formą. Sernik zostawiamy w piekarniku do wystygnięcia. Ciasto schładzamy w piekarniku przy otwartych drzwiczkach ok. 20 cm przez około 2 godziny, następnie wstawiamy do lodówki na 4 godziny. Gdy ciasto opadnie, powierzchnia powinna być płaska. Zdejmujemy boki tortownicy. Używamy wystającego papieru, aby zsunąć sernik z podstawy ciasta. Następnie zsuwamy sernik z papieru.
Polewa jagodowa
W rondelku umieszczamy 1 szklankę jagód (125 g owoców), wanilię, cukier i sok z cytryny. Mieszamy, a następnie gotujemy na średnim ogniu ok. 5 minut, aż jagody się rozpadną. Mieszamy mąkę kukurydzianą z wodą, żeby zagęścić i dorzucamy pozostałe jagody. Polewa powinna być syropowata. Zdejmujemy z ognia i studzimy. Polewa powinna się zagęścić.
Mieszamy i dostosowujemy konsystencję. Jeśli chcemy, żeby polewa bardziej obciekała po ściankach, dodajemy wodę. Nakładamy jagody z polewy na sernik, aby był całkowicie zakryty. Może zostać trochę polewy. Wstawiamy do lodówki na ok. 2 godziny. Po przekrojeniu polewa powinna ściekać po ściankach. Jeśli dodaliśmy za dużo wody, od razu to zauważymy, więc lepiej dodać mniej lub w ogóle.
Wskazówka: plamy z jagód nie są łatwe do usunięcia, ale pomoże roztwór kwasku cytrynowego, octu albo po prostu sok z cytryny.