Smakosze.pl Produkty Wybraliśmy 7 najlepszych książek na prezent dla smakosza
Łukasz Modelski

Wybraliśmy 7 najlepszych książek na prezent dla smakosza

13 grudnia 2023
Autor tekstu: Łukasz Modelski

Szukasz prezentu dla smakosza? Końcówka roku była pod tym względem niezwykle łaskawa dla czytelników zainteresowanych kuchnią. Przeżyliśmy prawdziwy wysyp książek kucharskich i okołokuchennych. Ale uwaga – nie sądźmy książki po okładce, czasem można srodze się zawieść. Redakcja Smakoszy uważnie przestudiowała książkowe nowości. Wybraliśmy najciekawszą siódemkę.

Deser błyskawiczny i kuchnia galicyjska

Kochamy słodycze. Nasze rodziny kochają słodycze. Nasi goście – wiadomo. Nareszcie nie musimy szukać przepisów na “deser błyskawiczny”! Wszystko jest w książce Katarzyny Gintrowskiej znanej z bloga wysmakowane.pl. Przygotowanie jej szybkich słodkości zajmuje od 3 do 30 minut, przepisów jest w książce 106, więc wybór niemały.

Czas ściga się tu z pomysłowością. Można, oczywiście, piec. Ale można również stworzyć wiele ciast i deserów bez pieczenia. A nawet nawet coś słodkiego dziecku do szkoły. Autorka ma ogromne zamiłowanie do czekolady (brownie, które zawsze się udaje, torcik z ciasta francuskiego, ciasto czekoladowe z gruszką) i owoców. Owocowe ciasta i desery rządzą! Ale oprócz nich – kokilki i pucharki pełne deserów z ricotty, budyniów itd. Pomysłowe, rewelacyjne, błyskawiczne i łatwe. Plus twarda oprawa i sugestywne zdjęcia.

Katarzyna Gintrowska, Szybkie słodkości… , Pascal, cena 74,99 zł
(zdjęcie okładki na początku artykułu)

Rewelacyjną, nieoczywistą, historyczną i pełną naprawdę zaskakujących przepisów książką jest napisana przez Mariannę Dushar Kuchnia lwowska. Kulinarna podróż przez Galicję . Dawno nie czytaliśmy tak świeżej książki kucharskiej! Przepisy polskiego Lwowa mieszają się z recepturami Lwowa ukraińskiego, potrawy, które znamy z literatury mieszają się z daniami z rodziny autorki.

No i przy tym cały ten pochód lwowskich klasyków – od chleba (właściwie - chliba) kulikowskiego, poprzez bulbiankę, studzieninę, gugłyki, juraszki i kandybał po barszcz z rabarbarem i kultowe flaki od Toepfera. Uczciwa, domowa kuchnia z ogromnych aportem dań bezmięsnych. Od przystawek po słodycze. Dania proste i urzekające. Plus piękne wydanie i smakowite fotografie. Nie można się oderwać.

Marianna Dushar, Kuchnia lwowska… , Znak, cena 79,99 zł

3.jpg
Łukasz Modelski
Sałatka Szuba jest co roku hitem świąt w moim domu. Bije na głowę jarzynową i bankietową

Słodka Francja i Rozkosze podniebienia

Francja jest słodka, bo tak mówią o niej Francuzi. Właśnie nadarza się okazja, by poznać historię tego, co jedzą. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kuchni francuskiej, ale boicie się zapytać, mieści się właśnie w tej niezwyklej, encyklopedycznej i innej, niż wszystko, co znacie, książce. Owszem, zdarzają się tu przepisy, ale nie jest to książka kucharska. To leksykon, komiks, gazeta w twardych oprawach, księga historyczna i kopalnia anegdot. Książka, na którą trudno nawet reagować inaczej, niż zachwytem. Ponad 400 stron informacji o tym, jak powstała tarta Tatin, w jaki sposób robi się naleśniki, jak produkuje się camembert, które historyczne ciasta właśnie wracają do łask, jak zrobić francuski tost, kim są najważniejsi francuscy szefowie kuchni, co pisali o jedzeniu francuscy filozofowie oraz jaka kiełbasa powstaje w jakim regionie Francji. I tysiące podobnych, przepięknie ułożonych i podanych informacji. Najdroższa książka w zestawieniu, ale wystarczy za kilka prezentów i gwarantuje dłuuuugą i pełną wrażeń lekturę.

François-Règis Gaudry i przyjaciele, Francja na talerzu…, Znak, cena 229,99 zł

4.jpg
Łukasz Modelski

Znacie Rozkosznego? Na pewno tak. To chyba najbardziej znany i rozpoznawalny na świecie polski blogger kulinarny. Paradoksalnie, pisał z Polski, ale karierę rozpoczynał w Stanach Zjednoczonych, gdzie bardzo szybko dostrzeżono go i przyznano istotną w świecie kulinarnym nagrodę. Młody autor urzeka świeżym podejściem do kuchni roślinnej. Jest to najbardziej zachowawcze i zrównoważone oblicze kuchni bezmięsnej. Najbardziej też, przy całej swej odkrywczości, bliskie jest tradycyjnemu, domowemu pojmowaniu gotowania.

W nowej książce Michała Korkosza znajduje się ponad 100 przepisów  podzielonych według technik (Smażone, pieczone, duszone, fermentowane itd.). Zaskakują zarówno łatwością wykonania, pełnią smaku potraw i – zarazem bardzo konserwatywnym podejściem do kuchni. Pieczona cukinia ze śliwkami i imbirem, pampuchy z bobem, boczniakami i cytrynową pastą tahini, makaron z kiszonymi rzodkiewkami, chłodnik pomidorowo-truskawkowy – dania z pogranicza nowoczesności i tradycji. Plus piękne zdjęcia, gruba oprawa, wstążeczka i staranność edytorska. Piękny prezent.

Michał Korkosz, Nowe rozkoszne… , Buchmann, cena 50,98 zł

2.jpg
Łukasz Modelski

W kulinarną podróż

Seria podróży kulinarnych od kilku lat publikowanych przez Bartka Kieżuna doczekała się właśnie kolejnego tomu. Jerozolima do zjedzenia to, wzorem poprzednich, książka kucharska inspirowana, a nawet wprost – zawierająca przepisy z podróży. Tym razem trochę kuchni aszkenazyjskiej, ale przede wszystkim – arabskiej i sefardyjskiej.

Tunezyjskie kanapki z tuńczykiem, ale i słynne sabich – także kanapki, pasta z pieczonego bakłażana, ormiańskie pierożki i niezliczone, jak to w Izraelu – sałatki. Wszystkie przepisy do zrobienia, a co najważniejsze – wszystkie składniki do dostania w Polsce, niektóre nawet w hipermarketach. Oraz, jak to autor ma w zwyczaju, opowieści o podróży i jedzeniu. Książka pachnie orientalnymi przyprawami, wydana naprawdę bogato.

Bartek Kieżun, Jerozolima do zjedzenia , Buchmann, cena 69,99 zł

6.jpg
Łukasz Modelski


Od kilku lat najmodniejszym azjatyckim jedzeniem w polskich miastach jest ramen. Nic dziwnego – połączenie rosołu z makaronem jest rozwiązaniem, które nad Wisłą cenimy wyjątkowo, zwłaszcza w niedzielę. Japońskie restauracyjki z połączeniem zupy i dodatków mięsnych, warzywnych i makaronowych rządzą Japonią. To ramen, nie sushi, co najmniej od powojnia, jest duszą japońskiej kuchni miejskiej, ulicznej. Największym polskim specjalistą od ramenu, jego szkół, historii, rodzajów, technik przygotowania i rozległej ramenowej subkultury, jest Marcin Wojtasik, socjolog, kulturoznawca, kucharz i restaurator. Właściciel sieci restauracji z – no cóż – ramenem.

Regularnie jeździ do Japonii, próbuje wszystkich odmian tego dania i wie, skąd pochodzi dana wersja japońskiego rosołu z makaronem. Właśnie otrzymujemy porywającą, kompetentną i bezlitośnie szczegółową książkę o podróżach w poszukiwaniu ramenu i o nim samym. Przewodnik kulinarny plus 33 przepisy i mnóstwo artystyczno-reporterskich zdjęć Macieja Komorowskiego. Nic lepszego na ten temat w Polsce się nie ukazało.

Marcin Wojtasik, Maciej Komorowski, Podróż przez krainę ramenu… , Paśny Buriat, cena 69,90 zł

7.jpg
Łukasz Modelski



Winna jazda

Ta książka również dotyczy podróży. Jeden z najważniejszych polskich dziennikarzy winnych, Tomasz Prange-Barczyński, to niewyczerpane źródło winiarskich anegdot, historii i opowieści. Ponieważ w winnych podróżach spędza większą część roku, odwiedził wszystkie kontynenty, na których produkuje się wino i odbył setki (tysiące?) spotkań z winiarzami, zasób jego historii nie wysycha, stale się poszerza.

Opowieści zabawne, czasem wzruszające, zawsze ciekawe. Tym razem, inaczej niż w poprzednich książkach autora, nieco więcej miejsca poświęca się jedzeniu i łączeniu tegoż z winem. Zaskakujące historie, z których wprawne oko natychmiast wyłowi co z czym się podaje. Podręcznik praktycznego łączenia wina i jedzenia a przy tym elegancka książka opowiadająca także o mniej oczywistych,  regionach winiarskich. Można błysnąć w towarzystwie.

Tomasz Prange-Barczyński, Riesling i tapasy… , Pascal, cena 79,99 zł

5.jpg
Łukasz Modelski



Obserwuj nas w
autor
Łukasz Modelski

Historyk sztuki, historyk kuchni, dziennikarz i redaktor wielu mediów w Polsce. Autor książek o historii kuchni i książek kucharskich. W radiowej Dwójce od kilkunastu lat prowadzi kultową „Drogę przez mąkę”, w TVP Historia –
cykl „W kotle historii”. Gotuje codziennie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy