Zupa krem pietruszkowo-gruszkowa
Zupa krem pietruszkowo-gruszkowa
Korzeń pietruszki stanowi podstawę poniższego przepisu, wzbogaconego o słodko-korzenny aromat gruszki i orzechowe nuty. Oprócz prażonych orzechów włoskich, ważnymi dodatkami są kozi ser i pesto z natki pietruszki.
Warzywa korzeniowe, gruszki, orzechy - te składniki kojarzą się przede wszystkim z jesienią i wtedy też są powszechnie dostępne; ale w wersji wiosennej zupa krem z młodej pietruszki ma wspaniały, delikatny i kremowy charakter, a dodatkowo jest bombą witaminową! Warzyw i owoców nie trzeba obierać, bulion przygotowany na młodej włoszczyźnie stanowi doskonałą bazę dla kremu pietruszkowo-gruszkowego, a pesto ze świeżej natki pietruszki nadaje kremowi orzeźwiający, cytrusowy aromat.
Wygląd i smak pietruszki
Korzeń pietruszki ma podłużny kształt, kremowo białą skórkę i biały miąższ.
Pietruszkę można jeść na surowo, ale przeważnie jest pieczona, gotowana, smażona lub duszona. Podobnie jak marchew, przyrządza się ją na wiele sposobów, ale po upieczeniu jest najsłodsza.
Warto zwrócić uwagę, że pokrojona pietruszka utlenia się (brązowieje) pod wpływem kontaktu z powietrzem, podobnie jak jabłko. Można zmniejszyć ten efekt, umieszczając pokrojoną pietruszkę w misce z wodą ze świeżym sokiem z cytryny.
Pietruszka ma wyrazisty smak - ma słodycz podobną do marchewki, ale z ziemistym, orzechowym posmakiem. Po ugotowaniu lub upieczeniu staje się znacznie słodsza niż marchewka.
Pietruszka szczególnie dobrze komponuje się z innymi warzywami korzeniowymi, takimi jak ziemniaki, marchew, korzeń selera i rzepa. Często podaje się je również z czerwonym mięsem, takim jak pieczeń czy peklowana wołowina.
Wartości odżywcze pietruszki
Pietruszka jest bogata w błonnik - zawiera prawie 5 gramów w 100-gramowej porcji.
Podobnie jak inne warzywa korzeniowe jest niskotłuszczowa - dostarcza 75 kalorii i 18 gramów węglowodanów. Pietruszka jest bogata w witaminy i minerały, w tym witaminę C, witaminę K i mangan. Należy przy tym pamiętać, że poziom witaminy C obniża się podczas obróbki termicznej.
Wybór owoców do kremu pietruszkowo-gruszkowego
Do kremu pietruszkowo-gruszkowego polecam użyć dojrzałych, aromatycznych gruszek. Gruszki powinny rozpaść się podczas gotowania. Doskonale sprawdzą się gruszki odmiany Bonkreta Williamsa. Posiadają miąższ kremowobiały, masłowy, delikatny, o korzennym aromacie.
Przepis na zupę krem pietruszkowo-gruszkową
Gwarantuję, że poniższy przepis na zupę krem pietruszkowo-gruszkową rozgrzeje żołądek, dłonie i duszę.
Do zupy idealnie pasuje pieczony czosnek , jego łagodny aromat nie zdominuje innych smaków. Aby przełamać słodycz pieczonej pietruszki i gruszek, dodaję do każdej porcji solidną łyżkę pietruszkowo-cytrynowego pesto .
Danie proste, smaczne i satysfakcjonujące.