Znacie roślinę ze zdjęcia? A wiecie, jak wykorzystać w kuchni liście kalarepy? Okazuje się, że mają wiele smacznych zastosowań. Dlatego nie wyrzucajcie ich nigdy więcej, tylko wykorzystajcie je podobnie jak szpinak — do dań ciepłych lub zimnych.Liście kalarepy traktowane są przez większość osób jak odpad. Odcina się je, po to, by przygotować do jedzenia chrupiącą bulwę. Tymczasem liście kalarepy są podobnie jadalne jak bulwa i też łagodne w smaku.
Jecie dużo jajek? A co robicie z wytłoczkami po nich? Dziś zdradzimy wam cztery sposoby na pudełka po jajkach. Koniec z niepotrzebnym marnowaniem, bo te opakowania mają ogrom zastosowań. Można je wykorzystać w kuchni, ale nie tylko. Poznajcie możliwości wytłoczek po jajkach.Wytłoczki, w których sprzedawane są jajka, pełnią funkcję ochronną. Zapobiegają bowiem obtłukiwaniu się jajek i rozbijaniu skorupek. Doskonale amortyzują nieduże uderzenia i wstrząsy. Najpopularniejsze są wytłoczki tekturowe, jednak można też spotkać plastikowe. Po zjedzeniu jajek lub ich przełożeniu do lodówki pudełka lądują zwykle w koszu na śmieci. I wziąwszy pod uwagę wielorakość ich zastosowania, trzeba przyznać, że jest to ogromne marnotrawstwo. Czas więc to zmienić.
Po kiełbasę z grilla sięga wielu smakoszy. Jej przyrządzanie wydaje się bardzo proste. Wystarczy bowiem naciąć wyrób i położyć go na ruszcie. Tylko czy na pewno? Jeśli nie zastanawialiście się nigdy, po co nacięcia są robione, informacja, że nie jest to konieczne, może być dla was zaskakująca. Ubogie w tłuszcz kiełbaski powinny jednak być pieczone w całości. Sprawdźcie dlaczego. Kiełbasa z grilla jest doskonała zarówno w towarzystwie chrupiącego domowego chleba i ketchupu, jak i z delikatnymi grillowanymi szparagami czy inną lekką surówką. Okazuje się jednak, że popularny zabieg nacinania może znacznie wpłynąć na smak upieczonego rarytasu.
Grillowanie jest zdrową i przyjemną formą przygotowania posiłków. Warunkiem jednak jest przestrzeganie zasad, które zapewnią bezpieczeństwo. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wykorzystywanie tych samych sztućców do mięsa surowego i upieczonego. Takie działanie może mieć przykre konsekwencje. Wystrzegajcie się go. Grillowanie będzie bezpieczne, jeśli zachowamy pewne środki ostrożności. Wspominaliśmy już, jakie produkty na ruszt trafić nie powinny i w jakich miejscach lepiej grilla nie rozpalać. To jednak niejedyne zagrożenia, jakie wiążą się z tą formą przygotowania posiłków i spędzania czasu. Wiemy jak wyeliminować najpoważniejsze błędy.
Kawa spożywana w umiarkowanych ilościach ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Okazuje się jednak, że nie tylko ilość, ale też pora spożycia czarnego naparu ma znaczenie. Są bowiem momenty, w których jej wypicie nie będzie najlepszym pomysłem. Wiemy, jaka jest najlepsza pora na filiżankę pobudzającego naparu. Kawę pijemy ze względu na jej walory smakowe oraz efekt pobudzenia, jaki uzyskujemy dzięki zawartej w niej kofeinie. Naukowcy ustalili, w jakich porach działanie to będzie najskuteczniejsze. Okazuje się, że najlepszy moment wcale nie przypada tuż po przebudzeniu.
Szparagi właśnie zaczynają pojawiać się na warzywnych straganach. To delikatne w smaku warzywo idealnie nadaje się na grilla. Wystarczy je umyć, posmarować oliwą i posolić, a po kilku minutach cieszyć się będziemy doskonałym zielonym dodatkiem do innych grillowych frykasów. Koniecznie sprawdźcie. Szparagi pasują do wielu dań. Doskonale smakują zarówno w sałatce, jak i z jajkiem w koszulce czy sadzonym — koniecznie z sosem holenderskim. W pysznej odsłonie wprost z grilla również wam się spodobają. Przygotujecie je zaledwie w kilka chwil. Spróbujecie?
Syropy z roślin są skarbnicą cennych składników odżywczych. Bardzo często można je w dość prosty sposób przygotować w domu. Nie inaczej będzie w przypadku syropu z liści brzozy. Wystarczy je umyć, posiekać, a potem — po całonocnym moczeniu — odcedzić płyn i zagotować go z cukrem. Koniecznie spróbujcie. Syrop z liści brzozy ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Mikstura ta pomoże w wielu problemach związanych z układem moczowym i pokarmowym. Wykazuje również działanie przeciwzapalne i wzmacniające. Warto samodzielnie przygotować ten specyfik i raczyć się nim od czasu do czasu. Brzozowe liście świetnie nadają się też na napary i nalewki. Jeśli więc podczas wiosennego spaceru uda nam się zebrać solidną porcję, nadmiar warto ususzyć i korzystać w chłodniejsze wieczory. Zdecydowanie poprawią kondycję naszego organizmu.
Rabarbar jest kwaśnym warzywem, które doskonale pasuje zarówno do deserów, jak i do mięs czy serów. Warto przygotować z niego dżem. Receptura jest bardzo prosta, a efekty zachwycą nawet największych sceptyków. Tak dobrego dodatku do chleba nie kupicie w żadnym sklepie. Spróbujecie? Rabarbar jest pysznym warzywem, które już niebawem zacznie regularnie pojawiać się w sklepach. Sezon jest dość krótki, więc już teraz warto pomyśleć jakie potrawy z jego udziałem wypróbujemy. Do dyspozycji mamy bowiem o wiele więcej niż tylko kompot. Sprawdźcie koniecznie naszą recepturę na wyborny dżem, który urozmaici wasze naleśniki i placki. Będzie też świetny jako dodatek do ciasta drożdżowego. Równie dobrze połączy się z jabłkami do szarlotki, gdy okaże się, że musu jest zbyt mało w stosunku do ilości ciasta.
Jak rozmrażać i czyścić zamrażarkę? Przedstawimy wam krótki poradnik, jak najlepiej to zrobić, by nie zaszkodzić sprzętowi i produktom spożywczym. Wystarczy połączyć trzy składniki, które każdy z was ma w kuchni, a dzięki temu płynowi wasza zamrażarka będzie lśniła czystością. Zamrażarka jest ważnym miejscem każdej kuchni. W niej bowiem przechowujemy zapasy mięsa, ryb, warzyw i owoców. By jednak ten sprzęt sprawnie funkcjonował, trzeba o niego odpowiednio dbać. Ważne jest, by co jakiś czas, najlepiej co pół roku, rozmrozić zamrażarkę i ją wyczyścić. Rozmrożenie pozwoli pozbyć się nadmiaru lodu i szronu, który utrudnia działanie zamrażarki i zamykanie szuflad, ale też naraża nas na dodatkowe zużycie prądu.
Pasternak jest niezwykle podobną do pietruszki rośliną z rodziny selerowatych. Istnieje kilka drobnych szczegółów, które pomogą nam w ocenie, z których z tym warzyw się zetknęliśmy. Koniecznie sprawdźcie, bo po to zapomniane warzywo zdecydowanie warto sięgnąć. Dawniej pasternak stanowił jeden z głównych produktów spożywczych, które wykorzystywała przede wszystkim ludność uboga. Podobny do pietruszki korzeń obecnie stracił na znaczeniu. A szkoda, bo jest nie tylko smaczny, ale tez pełen cennych składników odżywczych. Dowiedzcie się jak go odróżnić przy zakupach.
W majówkę większość z was rozpocznie sezon grillowy. Pora więc przygotować sprzęt. Dziś powiemy wam, jak czyścić ruszt grilla. Sekretem sukcesu jest jeden powszechny produkt, a mianowicie soda oczyszczona. Wystarczy jej użyć, by przywrócić rusztowi dawny blask.Lubimy grillować i jeść przyrządzone w ten sposób potrawy, ale nie przepadamy za czyszczeniem rusztu. Nic dziwnego, wszak nie jest to przyjemne, ani łatwe zadanie. W czasie pieczenia mięs i kiełbas wydobywający się z nich tłuszcz zapieka się na ruszcie i staje się trudny do usunięcia. Oczywiście częściowo jest on opalany, ale i tak po grillowaniu cały ruszt jest oblepiony kleistą substancją. Jak ją usunąć?
Zastanawiasz się, jak wyczyścić płytę grzewczą kuchenki? Nie ma z nią większego problemu, bo brud usuniesz w kilka chwil. Wystarczy, że uprzednio nałożysz na płytę specjalną pastę i delikatnie ją wetrzesz w zanieczyszczenia. Efekt naprawdę cię zachwyci. Płyty grzewcze kuchenek gazowych, elektrycznych i indukcyjnych nie stwarzają większych problemów z czyszczeniem. Są bowiem idealnie gładkie, bez zakamarków i chropowatych powierzchni. Często jednak nawet po wytarciu zabrudzenia, na jej błyszczącej powierzchni pozostają ślady, które niezbyt ładnie się prezentują. Jak je usunąć? Można to zrobić domowymi środkami.
Chcesz zamienić kromki pieczywa w niezwykły przysmak? Przygotuj oszałamiającą smakiem pastę z pieczonych warzyw. Będzie ona pysznym dodatkiem do kanapek. Jak ją zrobić? Umyj i obierz warzywa, upiecz je, a potem zmiksuj. Prawda, że proste? Jeśli masz już dość klasycznych kanapek z szynką lub serem, postaw na warzywa. Jednak nie chodzi o plasterki rzodkiewki czy pomidora, ale o pyszny miks przygotowany z pieczonych warzyw. Zrobisz go szybko z warzyw, które masz pod ręką. Będzie nie tylko smaczny, ale też bardzo zdrowy.
Jak usunąć kamień z dzbanka filtrującego wodę? Wystarczy jeden prosty trik — wlej do niego miksturę z dwóch płynów i potrząśnij. Po chwili zauważysz różnicę, bo osad z dzbanka zniknie, a nalewana z niego woda znów będzie kryształowo czysta. Dzbanki filtrujące używane są w wielu domach. Umożliwiają doczyszczenie wody kranowej, dzięki czemu można ją bez obaw pić, a także wykorzystać do gotowania. Filtrowanie zapewnia wodzie wyższą jakość, zapobiega też powstawaniu kamienia w czajniku. Jednak, by filtrowana woda stawała się czystsza, sam dzbanek musi być dokładnie wyczyszczony. Trzeba więc dbać o niego regularnie. Sprawdź, w jaki sposób zrobić to najskuteczniej.
Kluski śląskie są smakowitym ziemniaczanym specjałem, który pasuje do wielu dań kuchni polskiej. Przygotowując większe ilości wyrobu, nadmiar możemy z powodzeniem zamrozić. Wiemy, jak zrobić to poprawnie. Sprawdźcie, co trzeba zrobić, by specjał zachwycał smakiem nawet po dłuższym czasie.Kluski śląskie należą do ulubionych mącznych dodatków wielu Polaków. Podobnie jak pierogi przygotowuje się je zazwyczaj w większej ilości. Warto wiedzieć jakie kroki są niezbędne, by wraz z czasem nie utraciły smaku i konsystencji. Mrożenie sprawdzi się doskonale.
Dziś zdradzimy wam niezwykły przepis na naleśniki z jednego składnika. Tak, dobrze przeczytaliście — składają się z samej kaszy gryczanej. No dobrze, do ich przygotowania potrzebna jest też woda, odrobinę soli i olej do smażenia. Chyba prościej się już nie da, prawda?Naleśniki lubią mali i duzi. Pierwsi chętnie zjadają je nawet bez dodatków, choć oczywiście naleśniki z cukrem pudrem, dżemem czy czekoladą też znikną bez śladu. Starsi cenią naleśniki za to, że można je jeść na słodko i wytrawnie, są tanie, szybkie i proste do przygotowania. Jednak raczej mało kto robił już naleśniki z jednego składnika. A jak się okazuje, jest to możliwe. Naleśniki przygotowane z kaszy gryczanej wychodzą lekkie i smaczne. Zobaczcie, jak je przyrządzić.
Mamy dla was przepis na prosty i smaczny dodatek do obiadu, który może też być lekkim daniem. Przygotujcie pory zapiekane w śmietanie. Wystarczy zalać je śmietaną, posypać serem i całość zapiec. Ten dodatek z pewnością zachwyci was oryginalnością i smakiem.Pory są dość popularnymi warzywami, których możliwości nie do końca wykorzystujemy. Zwykle dodajemy je do zupy lub robimy z nich surówkę. A tymczasem z porów można zrobić też smaczną zupę czy zapiekankę. Ciekawą formą zapiekanki są pory zapiekane w śmietanie. Można je podać do obiadu zamiast klasycznej jarzynki lub zjeść jako samodzielne, lekkie danie.
Kalafior jest zdrowym, choć niedocenionym warzywem. Można z niego przygotować nie tylko surówki czy zupy, ale też wyśmienite placki. Będą chrupiące i o niebo lepsze niż kultowy ziemniaczany specjał. Koniecznie spróbujcie — pokochacie ten smak.Z kalafiora przygotować można wiele smacznych posiłków. Jeśli spodobały wam się roślinne schabowe albo kalafior z pieca, nasz nowa propozycja — kalafiorowe placuszki — z pewnością również wam zasmakuje. Podajcie je na obiad lub kolacje, a bliscy będą zachwyceni.
Racuchy lubi wielu smakoszy. Już trzy składniki wystarczą, by przygotować je na śniadanie. Prosty patent polegający na ubiciu piany z białek sprawi, że uzyskacie placuszki tak lekkie i puszyste jak nigdy wcześniej. Koniecznie ich spróbujcie — będziecie zachwyceni ich delikatnością.Racuchy z trzech składników są prostym pomysłem na wyjątkowo smaczne i sycące śniadanie. Nie wymagają zbyt wiele przygotowania, a składniki z pewnością macie w kuchni. Jeśli spodobały wam się maślankowe placki z bananami, ten sposób na delikatne racuszki też skradnie wasze serca. Przetestujcie je już dziś.
Pieczarki są smacznymi i łatwo dostępnymi grzybami. Ich wyjątkowa odsłona w wyrazistej i chrupiącej panierce z bułki tartej, mąki i parmezanu z pewnością skradnie serce niejednego smakosza. Podajcie ten smakołyk na najbliższej domówce, a wasi goście będą zachwyceni. Sos pomidorowy doskonale podkreśli smak serowej otoczki. Pieczarki można podać na wiele pysznych sposobów. Zanim przygotujecie z nich sos grzybowy lub skroicie je na zupę, zerknijcie na naszą nową, prostą recepturę, z której przygotujecie wyjątkową przekąskę. Otoczone złocistą panierką z dodatkiem sera pieczarki smakują obłędnie. Koniecznie ich spróbujcie.
Kalafior nie należy do wyrazistych w smaku warzyw. Tomasz Strzelczyk zna jednak patent, dzięki któremu stanie się on wyśmienitą przekąską. Przygotujcie parmezan i rozgrzejcie piekarniki. W tej wersji kalafior zachwyci was aromatem i nasyci. Jeszcze nie raz go przygotujecie.Kalafior sprawdza się zarówno jako roślinna alternatywa dla schabowego, jak i składnik wielu pysznych surówek. Tym razem proponujemy wam upieczenie go z prostymi dodatkami. Masło i parmezan przemienią to delikatne warzywo w pełną charakteru ciepłą przystawkę idealną na kolację lub spotkanie w gronie przyjaciół.
Restauracja Karola okrasy działa już od ponad 10 lat i zbiera same dobre opinie. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na posiłek w tym lokalu. Zajrzeliśmy do menu, by dowiedzieć się czego i w jakiej cenie można tam spróbować.Jedzenie przygotowywane przez Karola Okrasę potrafi zachwycić. Zdradzaliśmy wam już kilka sprawdzonych przepisów kucharza m.in. na kotlety ziemniaczane z pieczarkami oraz krupnik. Tym razem zerknęliśmy, co kucharz oferuje w warszawskiej restauracji Platter.
Miód znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Zebrane w spokojnej okolicy kwiaty mniszka lekarskiego doskonale nadają się do przygotowania tego produktu w domowym zaciszu. Zmieszajcie go z wodą cukrem i sokiem z cytryny, a uzyskacie bogaty w szereg witamin i mikroelementów produkt. Jego przygotowanie jest bardzo proste, a korzyści ze spożywania ogromne. Miód z mniszka lekarskiego — podobnie jak inne, naturalne produkty pracy pszczół — pomoże wesprzeć organizm w przeziębieniu i wzmocnić go w okresie zwiększonych zachorowań. Regularnie stosowany pomoże w unormowaniu problemów trawiennych i wesprze procesy oczyszczania organizmu z toksyn.Przyrządzony w domu specjał nie tylko pozytywnie wpłynie na stan waszego zdrowia, ale też z powodzeniem zastąpi komercyjnie dostępne miody czy syrop klonowy dodawane potraw. Wybierzcie się na poszukiwanie pięknych żółtych kwiatów i wypróbujcie go koniecznie. Będziecie więcej niż zadowoleni z efektów.
Wątróbka drobiowa z patelni jest rarytasem, którego przyrządzenie wymaga pewnej uważności. Wyjątkowo chrupiące podroby uzyskamy, smażąc je dopiero po obtoczeniu w mące z dodatkiem przypraw, lecz nie soli. Dzięki temu zabiegowi specjał będzie przyjemnie kruchy z zewnątrz, a jednocześnie soczysty wewnątrz. Koniecznie wypróbujcie ten patent.Wątróbka drobiowa z cebulką skusi niejednego amatora podrobów. Po pysznych przepisach na delikatne ozorki w sosie chrzanowym czy kultowe cynaderki przedstawiamy wam recepturę na niezwykle chrupiący drobiowy przysmak. Z dodatkiem cebulki zrumienionej smakuje fenomenalnie. Skusicie się?
Liście rzodkiewki bardzo często trafiają do kosza. Tymczasem ten element pysznej nowalijki też jest jadalny. Warto przygotować z niego zdrową pastę do chleba lub makaronu. Receptura jest nieskomplikowana, a smak pozytywnie was zaskoczy. Koniecznie przygotujcie na kolację — większość składników z pewnością macie już w swojej w kuchni.Pasta z liści rzodkiewki jest wyjątkowo smacznym i prostym w przygotowaniu dodatkiem, który pozwoli wam wzbogacić smak kanapek, klusek czy makaronów. Zamiast wyrzucać zdrowe i lekko pikantne zielone części warzywa, zblendujcie je z orzechami oliwą i ser i dobrze doprawcie. Będziecie zachwyceni.
Chleb jest jednym z podstawowych produktów w naszej kuchni. Warto nauczyć się przygotowywać go samodzielnie. Wyjątkowo puszyste wypieki uzyskamy, korzystając z mąki pszennej wysokiego typu, która zawiera znaczną ilość glutenu. To właśnie ta substancja o odpowiadaj za strukturę chleba. Dowiedzcie się, która z mąk zawiera go najwięcej.Domowy chleb potrafi być lepszy od niejednego bochenka z piekarni. Sekretem pysznego i delikatnego w odbiorze wypieku jest odpowiedni wybór mąki, którą wykorzysta się do jego przygotowania. Sprawdźcie, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
Czy wiesz, że wszystkie półki i szuflady w lodówce mają określoną temperaturę i zastosowanie, dzięki którym produkty spożywcze będą dłużej świeże? Jak prawidłowo układać jedzenie w lodówce? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.Każda półka w lodówce pełni określoną funkcję, półki różnią się temperaturą, jaka panuje na poszczególnych segmentach i dlatego też należy układać produkty spożywcze w określony sposób.Bardzo ważny jest również sam sposób przechowywania- ryby, wędliny, surowe mięso, jeśli nie są w oryginalnych opakowaniach, owijajmy w papier spożywczy, który zapobiega przesuszaniu potraw.Resztki z obiadu przechowujmy w specjalnych, szczelnie zamykanych pojemnikach spożywczych, które również zapobiegają nadmiernemu przesuszaniu i szybszemu psuciu.
Wiecie, jak należy odkładać sztućce po posiłku? Większość Polaków popełnia poważny błąd, bo zupełnie nie przykłada wagi do zasad savoir-vivre. Tymczasem świadczy on o naszej kulturze i ogładzie, jest też informacją dla kelnera. Warto więc zaznajomić się ze stołowymi kodami. Jedząc posiłki w domu, nie zwracamy uwagi na ułożenie sztućców czy poprawne ich odkładanie. Wiadomo, w domu mamy się czuć swojsko i naturalnie. Jednak idąc do restauracji czy będąc na eleganckim przyjęciu, takie zachowanie może zostać odebrane jako niekulturalne. Dlatego warto znać podstawowe zasady stołowego savoir-vivre.