Smakosze.pl Produkty 28 kwietnia - Dzień Sera Camembert. Uwielbiany ser przygotujesz samodzielnie
canva/Arx0nt

28 kwietnia - Dzień Sera Camembert. Uwielbiany ser przygotujesz samodzielnie

28 kwietnia 2022
Autor tekstu: Renata Materlińska

Dziś, 28 kwietnia obchodzony jest Dzień Sera Camembert. A czy wiesz, że uwielbiany ser możesz przygotować samodzielnie? Sięgnij po mleko, śmietankę i kilka dodatków, a staniesz się domowym producentem miękkiego sera porośniętego białą pleśnią.

Ser camembert jest jednym z bardziej rozpoznawalnych, francuskich specjałów. Receptura na niego została opracowana we wsi Camembert, w Normandii w 1791 roku.

Ser ten charakteryzuje się miękkim, sprężystym, kremowym wnętrzem i skórką porośniętą delikatną, białą pleśnią. W miarę dojrzewania jego brzegi upłynniają się, a zapach robi się coraz wyraźniejszy. Camembert ma kształt krążka o masie ok. 250 g, jest pakowany w papier, a potem w pudełko. Właśnie dziś jest jego obchodzony jego dzień. Warto więc zjeść kawałek sera camembert na przekąskę, a może nawet nastawić własny wyrób?

28 kwietnia — Dzień Sera Camembert

Ser camembert znany jest na całym świecie. Jednak prawo do stosowania oryginalnej nazwy "Camembert" ma tylko kilkuset francuskich wytwórców. Pozostali określają go mianem sera typu camembert.

Camembert ma mnóstwo wielbicieli, którzy jadają go na przekąskę np. w towarzystwie winogron, orzechów czy suszonych owoców. Można go też jeść na ciepło, np. grillowany, smażony lub pieczony — najlepszy z dodatkiem smażonej żurawiny. Niektórzy jednak nie przepadają za jego smakiem ani zapachem, który w miarę dojrzewania robi się coraz intensywniejszy.

Ser camembert produkowany jest z krowiego, niepasteryzowanego mleka. W czasie dojrzewania porasta białawą pleśnią, dzięki użytym grzybom z gatunku Penicillium camemberti.

Przepis na domowy ser typu camembert

Składniki na 2 sery o wadze 340 g:

  • 7,5 l  mleka

  • 240 ml śmietanki kremówki

  • pleśń Geotrichum candidum

  • bakterie starterowe mezofilne zgodnie z dawkowaniem

  • chlorek wapnia (zgodnie z dawkowaniem) rozpuszczony w 60 ml wody

  • podpuszczka zgodnie z dawkowaniem (3 – 4 krople na 1 l mleka)

  • 2 – 3 łyżki soli niejodowanej

Przepis na domowy camembert

Mleko wlej do garnka, wymieszaj ze śmietaną. Mieszając, podgrzej płyn do ok. 30 st. C. Dodaj pleśń i kultury starterowe bakterii, wymieszaj.

Dodaj chlorek wapnia, wymieszaj. Dodaj podpuszczkę, mieszaj 20 sekund. Odstaw mleko na 1-1,5 godziny, aż powstanie czysty skrzep. Pokrój go w 4 cm kostkę. Odstaw na 45 minut.

W tym czasie skrzep opadnie na dno garnka. Usuń serwatkę do poziomu skrzepu, a potem mieszaj skrzep 3 minuty. Odstaw na 5 minut.

Na desce połóż matę, a na niej ustaw formy na ser. Każdą z nich napełnij po brzegi, nakładając skrzep etapami i odczekując po każdym uzupełnieniu 10-20 minut.

Formy pozostaw w temperaturze pokojowej na 8-12 godzin. W tym czasie odwracaj ser co godzinę. Posyp powierzchnię sera mniej więcej 1/2 łyżeczki soli. Odstaw na 30 minut.

Po tym czasie odwróć ser, włóż go z powrotem do formy i posyp solą z drugiej strony. Ser odstaw na 10 godzin, w tym czasie odwracaj go regularnie.

Ser wyjmij z form i przełóż go na suchą matę serowarską. Przykryj chustą serowarską i pozostaw na dobę, by obsechł. W tym czasie odwracaj go regularnie.

Powierzchnię sera osusz ręcznikiem papierowym. Umieść go na macie serowarskiej i wynieś w chłodne miejsce o temperaturze ok. 7 st. C do dojrzewania (może to być zamykany pojemnik umieszczony w lodówce).

Przez pierwsze dwa tygodnie obracaj ser regularnie. Usuwaj papierowym ręcznikiem nadmiar wilgoci. Po tygodniu na powierzchni sera powinna zacząć się pojawiać biała pleśń.

Gdy cała powierzchnia sera zostanie porośnięta białą pleśnią, wyjmij ser z pudełka i owiń go papierem woskowym. Obracaj go raz w tygodniu. Po 4 tygodniach ser powinien być gotowy. Przechowuj go w papierze woskowym jeszcze 2 tygodnie.

Sprawdź też, jak zrobić makaron z sosem z sera camembert , a także, jak zrobić quiche z serem camembert .

camembert
camembert

Źródło zdjęcia: canva/11K Production

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: pracowniaserow, nietypoweswieta, smaker

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy