Bigos wigilijny z grzybami
Bigos wigilijny z grzybami to pomysł na bezmięsny bigos z kiszonej kapusty, suszonymi grzybami, śliwkami, miodem i rozmarynem. Bigos wigilijny jest doskonały w smaku, jest wyraźny, aromatyczny i posmakuje wszystkim gościom podczas kolacji wigilijnej. Poznaj przepis na bigos wigilijny z grzybami.
Bigos wigilijny przygotuj dzień przed Wigilią, ponieważ jego gotowanie podzielone jest na dwa etapy. W dniu uroczystej, świątecznej kolacji ponownie podgotuj cały bigos, aby uwolnić cały smak i aromat. Bigos wigilijny przygotuj wyłącznie z kapusty kiszonej.
Przed gotowaniem namocz i podgotuj suszone grzyby, aby zmiękły. Nigdy nie wylewaj wody po namaczaniu, będzie idealna jako wywar do gotowania kapusty i całego bigosu. Do dania koniecznie dodaj miód, rozmaryn i suszone śliwki, a odkryjesz jego wyjątkowy smak.
Na wigilijnym stole nie może zabraknąć również pierogów z kapustą i grzybami. Tu poznasz przepis na pieczone pierogi z doskonałą, chrupiącą skórką.
Przepis na bigos wigilijny z grzybami
Składniki:
-
1 kg kiszonej kapusty
-
cebula
-
15 śliwek suszonych
-
łyżka miodu
-
70 g suszonych grzybów
-
4 ziarna ziela angielskiego
-
3 liście laurowe
-
łyżeczka suszonego rozmarynu
-
łyżka koncentratu pomidorowego
-
sól, pieprz
-
łyżka oleju
Jak zrobić bigos wigilijny z grzybami?
Grzyby przełóż do garnka, zalej 1 l zimnej wody i odstaw na dwie godziny, po tym czasie postaw garnek na gaz i gotuj 20 minut od momentu zagotowania, następnie odcedź grzyby i pokrój na mniejsze kawałki, a wodę z grzybów zostaw do przygotowania wywaru.
Kapustę kiszoną posiekaj drobno, odsącz i włóż do garnka z wodą po moczeniu i gotowaniu grzybów. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, rozmaryn i gotuj na wolnym ogniu. Co jakiś czas mieszaj i sprawdzaj stan wody, aby kapusta się nie przypaliła, w razie potrzeby dolej odrobinę.
Na patelni podsmaż na oleju posiekaną cebulkę i przełóż ją do garnka z gotującą się kapustą, dodaj również pokrojone śliwki, miód, przecier pomidorowy i gotuj przez godzinę.
Po tym czasie odstaw bigos i pozwól mu ostygnąć, następnie wstaw do lodówki na całą noc. Następnego dnia do bigosu wlej 2 szklanki zimnej wody i ponownie gotuj przez 1,5 godziny. Dopraw do smaku solą i pieprzem.