Wigilijne pierogi bez gotowania, pyszna odmiana
Jesteśmy przyzwyczajeni, że pierogi przed zjedzeniem gotuje się w lekko osolonej wrzącej wodzie. Istnieje jednak zupełnie inny sposób, który całkowicie rezygnuje z użycia wrzątku - zamiast niej pierogi są pieczone. Dzięki temu ich skórka jest chrupiąca i puszysta, a farsz zachowuje ogromną ilość smaku oraz wilgoci.
Pieczone pierogi znacznie łatwiej przygotować w porównaniu do klasycznych, ponieważ ryzyko rozklejenia się ciasta jest zminimalizowane. Co więcej, można zamrozić je i upiec bezpośrednio przed obiadem, co ułatwia planowanie posiłków, szczególnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia.
Pieczone pierogi wyróżniają się wyjątkową chrupkością i pięknym złotobrązowym kolorem uzyskiwanym dzięki pieczeniu. Do farszu można dodać takie same składniki, jak do zwykłych pierogów, lecz dzisiaj zajmiemy się wersją z kapustą i grzybami.
Przepis na pieczone pierogi
Składniki:
350 g mąki pszennej
2 żółtka
150 g masła zimnego
szczypta kurkumy
3 łyżki gęstej śmietany 18%
pół łyżeczki soli
pół łyżeczki cukru
farsz z kapusty i grzybów
Zacznij od przesiania mąki wraz z kurkumą do dużej miski. Wsyp do niej sól oraz cukier, a także dodaj zimne masło. Posiekaj całość nożem, aż powstaną grudki z mąki i masła. Wlej śmietanę i dodaj do ciasta żółtka.
Po wyrobieniu ciasta na elastyczną masę zawiń je w folię spożywczą i schowaj do lodówki na około 30 minut. Po schłodzeniu rozwałkuj ciasto na podsypanym mąką blacie i wycinaj z niego grube (grubsze niż do gotowanych pierogów) kółka. Nakładaj na nie farsz i klej pierogi.
Na blaszce połóż papier do pieczenia i układaj na nim pierogi w taki sposób, aby miejsce sklejenia skierowane było do góry. Posmaruj je rozbełtanym jajkiem i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Piecz pierogi przez około 15 minut. Smacznego.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić pyszne kluski leniwe według przepisu z 1895 roku. Ten tekst wyjawia przepis na cudowny rozgrzewający krupnik.
Źródło zdjęcia: canva/Juan Cristobal Ramos, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: chillibite