Smakosze.pl
Maliny będą coraz droższe

Canva (indukas, Getty Images)

Ceny malin nie przestają rosnąć

12 Lipca 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

Ceny malin w tym roku moga zaskoczyć fanów tych właśnie owoców. Szacuje się, że za kilogram trzeba będze zapłacić nawet 16 złotych, co w porównaniu do zeszłego roku jest podwyżką aż o 300%. Powodem tak wysokich cen są m.in. rosnąca cały czas inflacja, klęska urodzaju w Serbi czy drożejąca benzyna.

O tym, że ceny malin w tym sezonie mogą być naprawdę duże, pisaliśmy już w maju, kiedy to w niektórych miejscach za kilogram przeba było zapłacić nawet ponad sto złotych. Okazuje się, że prognozy rzeczywiście się sprawdzają.

Obecnie za 125-gramowe opakowanie malin sprzedawcy życzą sobie, w zależności od miejsca, od czterech do ośmiu złotych, co w przeliczeniu na kilogram może wynosić nawet trzydzieści dwa złote.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

Czy w tym sezonie maliny zdrożeją jeszcze bardziej?

Wysokie ceny w sklepach są odzwierciedleniem tego, co dzieje się w skupach. Tam za kilogram płaci się dziesięć złotych, podczas gdy w zeszłym roku było to około cztery złote.

Niestety, wzrost cen dopiero się zaczyna. Szacuje się, że w skupie za maliny trzeba będzie zapłacić nawet 15-16 zł za kilogram. To ponad trzy razy więcej niż w zeszłym roku.

Ogórki na słodko

Prosty sposób na ogórki ze słoika na słodko

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego ceny malin wciąż rosną?

Powodem wysokich cen malin w tym roku jest klęska urodzaju malin w Serbii, co odbija się na cenach w Polsce. Dodatkowo wpływ koszt owoców mają również drożejące paliwo i inflacja.

Ceny w Polsce wzrosły o ponad 4%, na co zdecydowanie wpłynął lockdown. Wtedy też ludzie oszczędzali na usługach, a firmy nie inwestowały. Spowodowało to akumulację pieniędzy w systemie.

Ceny malin wciąż rosną

Ceny malin wciąż rosną

Źródło: Canva (Pixelshot)

W rozmowie z Polsat News cały proces wytłumaczył Jan Maria Szomburg, prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową:

- Pieniądze te czekały "zaparkowane", dlatego, że nie było gdzie ich wydać. Ruszyły giełdy, natomiast pod koniec roku nastąpił jeszcze jeden ważny impuls - szczepionki dostały zielone światło i ludzie nagle uwierzyli, że wszystko może wrócić do normy. Kolejne inwestycje w giełdy, czyli skok wartości akcji, remonty mieszkań i domu, inwestycje w nieruchomości. Wtedy zaczęło się ujście dla tych pieniędzy to jest początek inflacji.

Pozostaje nam jedynie wierzyć, że przewidywania jednak się nie sprawdzą i w tym sezonie uda nam się kupić maliny w okazyjnej cenie.

 Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: Polsat News

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >