Smakosze.pl
Maliny i truskawki za krocie

Canva.com

Ile w tym sezonie zapłacimy za maliny?

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Bez wątpienia owoce takie jak maliny czy truskawki są chętnie zajadane przez smakoszy. Dobrze sprawdzają się zarówno w roli przekąski, jak i dodatku do rozmaitych deserów. Okazuje się, że za kilogram malin można zapłacić nawet 112 złotych.

Truskawki i maliny praktycznie od zawsze cieszą się sporą popularnością. Nietrudno natknąć się na wielbicieli tych przepysznych owoców, którzy z miłą chęcią by je spałaszowali. Mało kto spodziewałby się, że maliny i truskawki mogą być aż tak drogie.

Maliny za 112 złotych?

Maliny są niezwykle smakowitymi owocami, które można wykorzystać na wiele sposobów. Niedawno przedstawialiśmy przepis na fantastyczne ciasto z ich dodatkiem. Dziś przyjrzymy się cenom tych owoców. Mało kto spodziewałby się, że kilogram malin może kosztować aż 112 złotych.

Taka cena może wydawać się absurdalna. Jednak właśnie tyle zapłaciła za maliny czytelniczka portalu Money. 125 g smakowitych owoców wyceniono na 14 złotych. W opakowaniu znajdowały się tylko 22 maliny. Czym spowodowany jest taki stan rzeczy?

Nie da się ukryć, że 112 złotych za kilogram owoców to kwota, która może przyprawić o zawrót głowy. Musimy jednak pamiętać, że sezon na maliny jeszcze się nie rozpoczął, zatem ceny są na razie wyższe. Jednak to nie jest jedyna przyczyna.

Początek wiosny wiązał się z przymrozkami. Dotknęły one również inne kraje Unii Europejskiej. Przez niższe temperatury zbiory owoców były mniej okazałe niż zazwyczaj. Taki stan rzeczy dotyczy między innymi Hiszpanii, Portugalii i Włoch.

Mając na uwadze powyższe informacje, możemy spodziewać się, że maliny będą w tym roku trochę droższe. Jednak ceny nie powinny być tak wygórowane, jak teraz. Nie pozostaje nam nic innego jak czekać na rozwój sytuacji.

(Canva / Professor25)

Truskawki również nie są najtańsze

W sklepach zaczęły się już pojawiać pierwsze polskie truskawki. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, jak odróżnić rodzime owoce. Niestety w tym roku, truskawki są średnio 12% droższe w stosunku do zeszłorocznych cen.

Jeszcze rok temu za kilogram truskawek płaciliśmy od 18 do 22 złotych. Teraz ceny sięgają nawet 30 złotych. Takie kwoty przyjdzie nam zapłacić za truskawki sprzedawane na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej S.A. Cena za opakowanie zawierające 0,5 kilograma owoców to 14-15 złotych.

Z kolei na Giełdzie Kaliskiej kilogram truskawek wyceniany jest mniej więcej na 28 złotych. Z całą pewnością takie kwoty nie napawają nas optymizmem. Niewykluczone, że wraz z upływem czasu zaczną być nieco niższe.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Money; WP Wiadomości

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Plastikowe opakowania

Produkty

Od 1 lipca ze sklepów znikają plastikowe opakowania

Czytaj więcej >
1000-letnie jajo kury

Produkty

Niesamowite, 1000-letnie jajko znalezione w Izraelu

Czytaj więcej >
Zdrowe jedzenie dla dzieci

Produkty

Rząd obniża stawki dla dostawców. Zdrowa żywność w szkołach pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto skusić się na flądrę bałtycką?

Czytaj więcej >
Kobieta pracująca na zbiorze truskawek

Produkty

Podwyżki płac dla zbierających truskawki

Czytaj więcej >

Produkty

Najniższa cena truskawek w sezonie, tylko jeden warunek

Czytaj więcej >