Smakosze.pl
Czy można popijać owoce wodą?

Canva (invizbk, Getty Images)

Czy można popijać owoce wodą?

12 Lipca 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

Wiele cennych rad przekazywanych jest z pokolenia na pokolenie, jednak nie wszystkie wydają się mieć swoje uzasadnienie. O ile większość babcinych trików jest bardzo cennych i warto je zapamiętać, niektóre nie mają żadnego związku z prawdą. Tak też jest z mitem dotyczącym popijania owoców wodą. Choć babcie kategorycznie tego zabraniały, tak naprawdę nie ma żadnych naukowych dowodów, że może nam to zaszkodzić.

Owoców nie może zabraknąć w naszej diecie. Warto je jeść, jednak należy wiedzieć w jakiej ilości je przyjmować oraz o jakiej porze dnia - to również ma spore znaczenie.

W dzieciństwie babcie często pilnowały, by po zjedzeniu deseru składającego się z dużej ilości owoców, nie popijać go wodą. Tę radę wiele osób wciąż praktykuje, nie sprawdzając, czy rzeczywiście ma ona swoje odzwierciedlenie w badaniach, i w jaki sposób miałoby nam to zaszkodzić. Dziś wiemy, czy takie postępowanie rzeczywiście jest niekorzystne dla naszego organizmu.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

Mity potwarzane z pokolenia na pokolenie

Oprócz babcinej rady odoczącej się do picia wody po zjedzeniu owoców, wiele osób powtarza również popularne stiwerdzenie, że nie wolno pić napojów w trakcie spożywania posiłku. Skąd wzięły się tego typu założenia?

Wiele osób jak mantrę powtarza mit o tym, że popijanie w trakcie posiłku powoduje rozcieńczenie soków trawiennych, co może skutkować nieprzyjemnymi problemami gastrycznymi. Okzuje się jednak, że są to mity i nie ma żadnych naukowych dowodów, które potwierdzają te tezy.

Dlaczego dobrze jeść daktyle na śniadanie?

Dlaczego warto jeść daktyle na śniadanie?

CZYTAJ DALEJ

Czy można pić wodę w trakcie spożywania posiłku?

Warto zaznaczyć, że każdy powinien obserwować reakcje swojego organizmu i sprawdzać, jak reaguje on na dane rzeczy. Jeśli wypijesz trochę wody do obiadu, nie powinno mieć to żadnego znaczenia dla trawienia pokarmu.

Nie ma znaczenia czy wypijesz wodę w trakcie, czy po posiłku, nie powinieneś odczuć żadnych negatywnych skutków. Jeśli jednak zauważysz, że picie wody w trakcie jedzenia rzeczywiście Ci nie służy, po prostu wypij ją pół godziny później.

Babcie radziły, by nie popijać owoców wodą.

Babcie radziły, by nie popijać owoców wodą.

Źródło: Canva (ferlistockphoto, Getty Images)

Czy popijanie owoców wodą jest dobrym pomysłem?

Choć babcie zabraniały popijania owoców wodą, dziś wiadomo, że jest to mit, w który wiele osób wciąż wierzy. Kiedyś wierzono, że taki postępowanie będzie skutkowało dolegliwościami żołądkowymi.

Okazuje się jednak, że żadne badnia nie potwierdziły tej tezy. Biegunki czy wszedlkie niestrawności, które mogłyby się pojawić w wyniku popicia owoców wodą, są kwestią indywidualną i raczej sporadyczną.

Pamiętaj jednak, że picie wody jest bardzo istotne, szczególnie w trakcie upałów. Ważne, by w tym szczególnym czasie nawadniać się najlepszymi możliwymi sposobami.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: zywienie.medonet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Dominika MikaAutor

Redaktorka portalu smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak zrobić panierkę do schabowych, która się nie odkleja?

Czytaj więcej >

Porady

Ile czasu gotować jajka na miękko?

Czytaj więcej >
Kolacja polska- kanapki

Porady

O której godzinie najlepiej jeść kolację?

Czytaj więcej >
Sałatka jarzynowa będzie smaczna, gdy zastosujemy się do zasad jej przyrządzania

Porady

Najgorsze błędy popełniane podczas przygotowywania sałatki jarzynowej

Czytaj więcej >
Barszcz czerwony trzeba dobrze doprawić

Porady

Jak dobrze doprawić świąteczny barszcz czerwony?

Czytaj więcej >

Porady

3 najczęstsze błędy w kuchni, które mogą zniszczyć święta

Czytaj więcej >