Smakosze.pl
Czy można popijać owoce wodą?

Canva (invizbk, Getty Images)

Czy można popijać owoce wodą?

12 Lipca 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

Wiele cennych rad przekazywanych jest z pokolenia na pokolenie, jednak nie wszystkie wydają się mieć swoje uzasadnienie. O ile większość babcinych trików jest bardzo cennych i warto je zapamiętać, niektóre nie mają żadnego związku z prawdą. Tak też jest z mitem dotyczącym popijania owoców wodą. Choć babcie kategorycznie tego zabraniały, tak naprawdę nie ma żadnych naukowych dowodów, że może nam to zaszkodzić.

Owoców nie może zabraknąć w naszej diecie. Warto je jeść, jednak należy wiedzieć w jakiej ilości je przyjmować oraz o jakiej porze dnia - to również ma spore znaczenie.

W dzieciństwie babcie często pilnowały, by po zjedzeniu deseru składającego się z dużej ilości owoców, nie popijać go wodą. Tę radę wiele osób wciąż praktykuje, nie sprawdzając, czy rzeczywiście ma ona swoje odzwierciedlenie w badaniach, i w jaki sposób miałoby nam to zaszkodzić. Dziś wiemy, czy takie postępowanie rzeczywiście jest niekorzystne dla naszego organizmu.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

Mity potwarzane z pokolenia na pokolenie

Oprócz babcinej rady odoczącej się do picia wody po zjedzeniu owoców, wiele osób powtarza również popularne stiwerdzenie, że nie wolno pić napojów w trakcie spożywania posiłku. Skąd wzięły się tego typu założenia?

Wiele osób jak mantrę powtarza mit o tym, że popijanie w trakcie posiłku powoduje rozcieńczenie soków trawiennych, co może skutkować nieprzyjemnymi problemami gastrycznymi. Okzuje się jednak, że są to mity i nie ma żadnych naukowych dowodów, które potwierdzają te tezy.

Dlaczego dobrze jeść daktyle na śniadanie?

Dlaczego warto jeść daktyle na śniadanie?

CZYTAJ DALEJ

Czy można pić wodę w trakcie spożywania posiłku?

Warto zaznaczyć, że każdy powinien obserwować reakcje swojego organizmu i sprawdzać, jak reaguje on na dane rzeczy. Jeśli wypijesz trochę wody do obiadu, nie powinno mieć to żadnego znaczenia dla trawienia pokarmu.

Nie ma znaczenia czy wypijesz wodę w trakcie, czy po posiłku, nie powinieneś odczuć żadnych negatywnych skutków. Jeśli jednak zauważysz, że picie wody w trakcie jedzenia rzeczywiście Ci nie służy, po prostu wypij ją pół godziny później.

Babcie radziły, by nie popijać owoców wodą.

Babcie radziły, by nie popijać owoców wodą.

Źródło: Canva (ferlistockphoto, Getty Images)

Czy popijanie owoców wodą jest dobrym pomysłem?

Choć babcie zabraniały popijania owoców wodą, dziś wiadomo, że jest to mit, w który wiele osób wciąż wierzy. Kiedyś wierzono, że taki postępowanie będzie skutkowało dolegliwościami żołądkowymi.

Okazuje się jednak, że żadne badnia nie potwierdziły tej tezy. Biegunki czy wszedlkie niestrawności, które mogłyby się pojawić w wyniku popicia owoców wodą, są kwestią indywidualną i raczej sporadyczną.

Pamiętaj jednak, że picie wody jest bardzo istotne, szczególnie w trakcie upałów. Ważne, by w tym szczególnym czasie nawadniać się najlepszymi możliwymi sposobami.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: zywienie.medonet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >