Co oznaczają numery na jajkach?
Czy zastanawialiście się kiedyś, co oznaczają numery, które znajdują się na skorupkach jaj? Okazuje się, że cyfry, które można tam znaleźć, nie są umieszczane przypadkowo. Oznaczają one rodzaj hodowli, z jakiej wyrób pochodzi. Zdradzamy, co się z tym wiąże.
Mało kto odmówi sobie zjedzenia jajecznicy czy jaja sadzonego od czasu do czasu. Jakość posiłku zależna będzie od wybranego przez nas jaja. W sklepach możemy spotkać jaja oznakowane cyframi od 0 do 3. Wiemy jakie informacje niosą ze sobą te oznaczenia.
Tajemnicze numery na skorupkach oznaczają rodzaj chowu
Większość z nas słyszała, że jaja oznaczone numerem 3, czyli tzw.„trójki”, pochodzą od kur z chowu klatkowego i nie warto po nie sięgać. Numerem 2 opisane są jaja z hodowli ściółkowej. Pod "jedynką" kryją się jaja od kur, które mają dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu. Zerem natomiast znakuje się jaja z hodowli ekologicznyc h.
Przyjęło się uważać, że najlepsze są „zerówki". Jaja te zazwyczaj są najdroższe. W parze z ceną idzie jednak jakość. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na zakup takiego produktu, wybierzmy jaja oznaczone numerem „1” - to równie wysoki standard. Pamiętajmy, że jeżeli naprawdę nie chcemy przyczyniać się do cierpienia zwierząt, konieczna jest rezygnacja ze spożycia jaj.
Czym różnią się poszczególne typy chowu?
Różnice w sposobach pozyskiwania jaj są spore. Hodowle ekologiczne podchodzą do kur w sposób humanitarny. Zwierzęta mają swobodny dostęp do wybiegu pokrytego roślinnością. Karmione są przy tym ekologiczną paszą, a warunki panujące w kurniku podlegają ścisłej kontroli.
„Jedynki” mają podobną sytuację. W przeciwieństwie do „zerówek” są jednak narażone na niedogodności takie jak wydłużony cykl świetlny czy przycinanie dziobów. Ich pasza może też zawierać dodatki np. hormony czy antybiotyki.
Kury żyjące w chowie ściółkowym mogą jeszcze swobodnie się poruszać, ale nie mają dostępu do wybiegu. W ich żywieniu mogą być stosowane pasze zawierające GMO. Producent ma też pełną swobodę w ustalaniu, jak będzie karmił zwierzęta.
Chów klatkowy, z którego pochodzą jaja „trójki”, znacząco ogranicza mobilność kur. Każde zwierzę ma zaledwie 750 centymetrów kwadratowych powierzchni dla siebie. Przestrzeń ta zbliżona jest do pola kartki formatu A4. W takich warunkach kura nie może realizować naturalnych dla niej zachowań. Produkcja jaj jest efektywna, ale odbywa się kosztem kur.
Źródło zdjęcia: canva/piyato
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Kremowe, delikatne naleśniki na bazie maślanki bez grama mleka
-
Czy żurek można przygotować bez mięsa? Mamy najlepszy przepis
Źródło: strefaagro, otwarteklatki