Smakosze.pl Porady Co zrobić, żeby mak do makowca nie był gorzki?
canva/aaron007, Getty Images

Co zrobić, żeby mak do makowca nie był gorzki?

14 grudnia 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Makowiec jest prawdziwym królem każdych Świąt Bożego Narodzenia i zawsze musi pojawić się wtedy na stole. Niestety czasem zdarza się, że jego ziarna są wyjątkowo gorzkie, co może zniszczyć finalny wypiek. Aby temu przeciwdziałać, należy wypłukać go w zimnej wodzie i wygotować w mleku, a podczas mielenia dodać odrobinę miodu. Tak przygotowane nasiona będą delikatne i słodkie.

Mak jest nieodzownym elementem wigilii i dodaje się go do wielu smacznych potraw. Choć można oczywiście kupować gotową masę makową do makowca z puszki czy słoika, znacznie smaczniejsza jest zrobiona własnoręcznie. Wiemy w końcu dokładnie co się w niej znajduje i możemy skomponować ją wedle własnych preferencji.

Makowiec po upieczeniu musi być bardzo słodki i wilgotny - w innym wypadku wybredni goście mogą się zawieźć. Największą wpadką jest jednak gorzkie ciasto. Poniżej zdradzamy sposoby, dzięki którym mak stanie się słodki i delikatny.

Wymocz mak przed obróbką

Za gorzkość maku odpowiadają zanieczyszczenia, których producent dokładnie nie wyczyścił przed zapakowaniem ziaren do torebek. Nieuważny kucharz może z takiego maku wykonać wiele ciast, co w efekcie skończy się katastrofą - każde z nich będzie gorzkie i niesmaczne.

Jeśli masz możliwość sprawdzenia maku przed zakupem, rozgryź jedno ziarenko. Jeśli ma lekko słodki smak i jest suche, to dobry znak. Nie każdy ma jednak taką szansę. Wtedy dla pewności należy zalać mak zimną wodą i dobrze go wypłukać.

Po płukaniu zalej go kolejną porcją czystej wody i odstaw na kilkanaście minut. Następnie ponownie odsącz mak z wody, zalej go mlekiem i przelej do garnka. Garnek postaw na gazie i gotuj mak przez około 30 minut. Po ugotowaniu należy odsączyć resztę mleka i zmielić mak w maszynce do mięsa.

Inne sposoby na gorzki mak

Gorzkie ziarna maku warto przepłukać zimną wodą jak najszybciej po sparzeniu. Dodatkowo warto sparzyć go nie tylko jednokrotnie. Kilkukrotne sparzenie spowoduje, że wszelka gorycz zniknie i pozostanie jedynie przyjemny, lekko słodki smak nasion.

Podczas mielenia możesz dodać do maku niewielkie ilości miodu oraz śmietany. Te nie tylko wpłyną na ogólną słodycz i wilgotność, lecz również nadadzą masie makowej niebywałej delikatności. Podczas jedzenia makowca, nadzienie będzie dosłownie rozpływać się w ustach.

W przypadku wykonania wszystkich powyższych czynności i wyczuwania gorzkiego smaku w maku cały czas lepiej z niego nie korzystaj. Może to bowiem oznaczać, że ziarna są stare i zjełczałe, a tego już nic nie uratuje.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się co zrobić, aby makowiec nie wyszedł zbyt suchy i popękany. Ten tekst wyjawia prosty przepis na klasyczną świąteczną kutię.

Makowiec

Źródło zdjęcia: canva/MPV, Maria Potrykus-Verstappen's Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: beszamel

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy