Co zrobić, żeby sernik był puszysty i nie opadał? Garść najlepszych porad
Idealnie upieczony sernik, który zachowuje swój kształt, a w środku nadal zachwyca wilgotnością i słodyczą, to prawdziwy cukierniczy sukces. Aby mieć pewność, że ciasto nie opadnie po upieczeniu, należy wyjąć wszystkie składniki przynajmniej godzinę przed przyrządzaniem. Uzyskanie przez nich temp. pokojowej sprawi, że opadanie nie będzie miało miejsca.
Sernik przez wielu uważany jest za najlepsze ciasto, jakie można sobie wyobrazić. Z pewnością duży wkład w taką opinię ma fakt, że wypiek można dostosować do swoich preferencji, tworząc idealny deser.
Niestety niedoświadczeni amatorzy słodkich ciast mają całkiem dużo obaw przed zabraniem się za zrobienie sernika. Największą z nich jest strach przed opadnięciem sernika, co kończy się zmarnowaniem całej pracy. Wiemy jak temu przeciwdziałać.
Jak zrobić sernik, który nie opada?
Każdy cukiernik bez zająknięcia na takie pytanie odpowie, że najważniejsza jest temperatura wszystkich składników. Przygotowując bowiem sernik, konieczne jest, aby każdy z nich miał temp. pokojową.
Mocno schłodzone produkty, świeżo wyjęte z lodówki, nie łączą się ze sobą w odpowiedni sposób, przez co próba wypieku zwykle kończy się w takim wypadku fiaskiem. Dlatego przynajmniej godzinę przed ich mieszaniem, postaw je na kuchennym blacie i pozwól się ocieplić.
Eksperci zalecają pieczenie sernika w piekarniku z opcją termoobiegu, który zapewnia równomierne rozłożenie temperatury. Jeśli nie masz takiej możliwości, włącz grzałki u góry i u dołu urządzenia.
Jak piec sernik?
Dobrym przyzwyczajeniem jest pieczenie sernika w kąpieli wodnej. Woda chroni przed ewentualnym przypaleniem boków ciasta, a także zwiększa wilgotność w piekarniku i całość zachowuje swoją strukturę.
Ponadto podczas samego pieczenia zakazane jest otwieranie drzwi od pieca. Nagłe zmiany temperatury, jakie mają miejsce po rozszczelnieniu piekarnika, mogą spowodować pękanie oraz opadanie ciasta.
Po upieczeniu pozostaw formę z sernikiem w rozgrzanym piekarniku przynajmniej na godzinę. Powolne opadanie temperatury w cieście zwiększa jego wytrzymałość i nie wystawia na szok temperaturowy.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu poznasz patent najlepszych szefów kuchni na aksamitny sernik. Ten tekst wyjawia przepis na sernik Ewy Wachowicz bez cukru.
Źródło zdjęcia: canva/doram, Getty Images Signature
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
-
Soczyste kotlety mielone z pieczarkami i serem. W sam raz na przepyszny obiad
-
Jak smażyć wątróbkę, żeby nie pryskała i była miękka? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości
-
Wyśmienite placki z rzepy i marchewki. Pomysł na niedrogi obiad
Źródło: tadar; garneczki