Jak smażyć wątróbkę, żeby nie pryskała i była miękka? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości
Smażona wątróbka jest daniem, które potrafi podzielić smakoszy. Wystarczy bowiem błąd w soleniu i wyjdzie niesmaczna. Jeśli dodatkowo na patelnię wrzucimy wilgotne podroby, czeka nas sprzątanie kuchni. Podpowiadamy co zrobić, by potrawa z podrobów zachwyciła za każdym razem.
Smaczna wątróbka jest kulinarnym ideałem dla wielu z nas. Podpowiadaliśmy wam już jak ją przyrządzić z cudownymi dodatkami — kiszoną kapustą oraz pieczarkami. Teraz zdradzamy jakich błędów należy się wystrzegać, aby smażenie nie sprawiło wam nieprzyjemnych niespodzianek.
Moment posolenia wątróbki jest niezwykle istotny
Jeżeli obsypiemy podroby solą jeszcze przed smażeniem, nie ma szans, by danie wyszło smaczne. Sól sprawia, że wątróbka wychodzi sucha i twarda. Nie pomogą żadne triki — uzyskamy danie o konsystencji podeszwy, które nikomu nie będzie smakowało.
Solenie zawsze powinno stanowić ostatni element przyrządzania tych podrobów. Dodając niewielka ilość soli tuż przed podaniem, zagwarantujemy sobie idealną soczystość potrawy. Niektórzy moczą jeszcze wątróbkę w mleku. Warto to zrobić — wyjdzie wtedy nieco mniej gorzka.
Tłuszcz nie będzie pryskał, gdy osuszymy wątróbkę
Smażenie wątróbki kojarzy wam się ze strzelającym wokoło olejem? Przyczyną jest woda. Kładąc wilgotne podroby na rozgrzanym oleju trudno uniknąć pryskania. Dlatego przed smażeniem zarówno patelnia, jak i wątróbka muszą być suche.
Dobrym pomysłem jest obtoczenie podrobów w mące. Zwiąże ona wilgoć pozostałą na powierzchni produktu i sprawi, że użyty tłuszcz pozostanie na patelni. Smażenie stanie się więc znacznie przyjemniejsze.
Warto dodatkowo przykryć naczynie. Dzięki temu nie tylko tłuszcz nie znajdzie się na kuchence, ale też podroby będą równo usmażone. Będzie to miało znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy kawałki wątróbki mają znacząco różną wielkość.
Źródło zdjęcia: canva/YelenaYemchuk
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Jak usmażyć mrożony filet z ryby, żeby wyszedł chrupiący i nie rozpadł się na patelni?
Delikatny, lekki i przepyszny krupnik z dodatkiem ryżu. W końcu pokochają go nawet dzieci
Pierogi leniwe lepsze niż włoskie gnocchi. Sekretem jest dodatek pysznego sera
Źródło: beszamel.se, newsy.gotujmy, akademiasmaku