Co zrobić żeby sernik nie opadał i nie pękał? Zdradzamy najlepsze patenty
Sernik jest jednym z wypieków, które zapewne pojawią się na wielkanocnych stołach. Sekretem dobrze wyrośniętego ciasta, które nie opada po upieczeniu, jest studzenie go w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach. Sprawdźcie, co jeszcze pomoże wam osiągnąć pożądane efekty.
Sernik można przyrządzić na wiele smacznych sposobów. Proponowaliśmy wam już pyszny specjał z dodatkiem gotowanego budyniu . Zdradzaliśmy też recepturę na delikatnie czekoladowy sernik marmurkowy . Tym razem przygotowaliśmy poradnik, w którym zbieramy patenty na uzyskanie wyjątkowo puszystego wypieku.
Odpowiednie studzenie sernika jest bardzo ważne
Najczęstszym błędem popełnianym przy pieczeniu sernika jest zbyt szybkie wyjmowanie gotowego ciasta z pieca. Gwałtowna zmiana temperatury, jaka wtedy następuje, jest przyczyną opadania wypieku.
Najlepszym sposobem na zachowanie wyrośniętego i puszystego sernika jest stopniowe studzenie go w piekarniku. Powinno ono trwać przynajmniej 30 minut, a drzwiczki urządzenia w tym czasie warto stopniowo coraz bardziej otwierać.
Proporcje i jakość składników mają znaczenie
Sernik nie uda się, jeżeli wykorzystamy do niego zbyt małą lub zbyt dużą ilość któregoś z dodatków. Szczególnie ważna jest ilość użytych jaj. Na kilogram sera powinny przydać 3 sztuki. Z białek warto ubić pianę, która dodatkowo spulchni masę serową.
Podobną staranność powinniśmy zachować, dodając do sera mąkę czy budyń. Zbyt duża ilość tych składników sprawi, że ser będzie ciężki i kruchy. Prawdopodobnie ciasto pęknie też przy pieczeniu. O delikatnym puchatym wypieku będziemy zatem mogli zapomnieć.
Jakość składników też jest istotna. Dobry wypiek uzyskamy z tłustego sera, najlepiej tego trzykrotnie zmielonego. Nie może on być też kwaśny. Najlepiej w ogóle zapomnijmy o twarożku z pojemnika — najczęściej jest on bardzo rzadki i łatwo o zbyt duży dodatek składników, które mają za zadanie go spoić.
Nie zapomnijcie o właściwym doborze temperatury pieczenia
Kruchy i suchy sernik, który z pewnością opadnie i pęknie, uzyskamy także wtedy, gdy źle ustalimy temperaturę pieczenia. Optymalne będzie 190 stopni Celsjusza w przypadku ciasta pieczonego w piekarniku bez termoobiegu i 180 wtedy, gdy nasz sprzęt tę funkcję posiada.
Do piekarnika sernik powinien trafić dopiero wtedy, gdy będzie on rozgrzany. To zapobiegnie niedopieczeniu ciasta. Należy też pamiętać, że masę serową zawsze przygotowujemy z produktów rozgrzanych do temperatury pokojowej.
Źródło zdjęcia: canva/Nungning20
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Puszyste naleśniki na kefirze. Delikatne i puszyste, w sam raz na śniadanie
-
Co zrobić, żeby jajka nie pękały podczas gotowania? Prosty trik i po problemie
-
Proste i niedrogie kotlety z makaronu. Potrzebne składniki znajdziesz pod ręką
Źródło: beszamel.se, ostra-na-slodko