Smakosze.pl Porady Czego nie robić z patelnią, by jej nie zniszczyć?
Pixabay/fotoblend

Czego nie robić z patelnią, by jej nie zniszczyć?

18 kwietnia 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Patelnia jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni - bez niej smażenie potraw czy delikatne duszenie byłoby sporym wyzwaniem. Dlatego, jeśli jesteś w posiadaniu drogich patelni, których wymiana kosztowałaby wiele pieniędzy, warto wiedzieć jak o nie dbać.

Wiele osób nie szanuje swoich podstawowych sprzętów i widać po nich liczne niedoskonałości. Wgniecenia, odrywająca się nieprzywierająca powłoka, rysy czy zacieki to wskazówki, aby zacząć przykuwać większą wagę do swojej własności. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze i być bardziej ekologicznym.

Nie wkładaj patelni po smażeniu do wody

To podstawowa zasada utrzymania tego naczynia w dobrej kondycji i gotowości do pracy. Gwałtowna zmiana temperatury wywiera ogromną presję na metal, a siły, jakie na niego oddziałują, mogą wytwarzać charakterystyczne odgniecenia, czy odrywającą się powłokę.

Zamiast tego odstaw patelnie na bok do całkowitego ostygnięcia i dopiero wtedy możesz zabrać się za mycie. Warto korzystać wtedy z delikatnego detergentu oraz gąbki, która nie jest zbyt twarda. W przypadku patelni ze stali nierdzewnej lub żeliwnej nie musisz martwić się o delikatność, gdyż te materiały ciężko zarysować.

Jak dbać o patelnię ceramiczną?

Patelnia pokryta powłoką ceramiczną jest doskonałym wyborem dla ludzi, którzy chcą smażyć na całkowicie ekologicznym naczyniu. Ceramika, w przeciwieństwie do innych pokryć, nie wydziela żadnych szkodliwych substancji podczas podgrzewania.

Opisaliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą zaspokoić twoją ciekawość. Przeczytaj ten artykuł , w którym wyjawiamy największy sekret Kinder Niespodzianki. W tym tekście prezentujemy najnowsze produkty, które już niedługo będą dostępne w sklepach Lidl.

Przed pierwszym użyciem należy patelnie posmarować odrobiną oleju i pozbyć się jego nadmiaru ręcznikiem papierowym. Tak nasmarowane naczynie wystarczy włożyć do szafki i przechowywać z dala od światła słonecznego. Bezpośrednio przed smażeniem warto dodać jeszcze odrobinę oleju, aby utrwalić ochronną powłokę.

Źródło: cottonbro, Pexels

Po umyciu powierzchni przy pomocy płynu do naczyń lub innego detergentu, trzeba powtórzyć czynność z olejowaniem. Nie należy zmywać patelni w zmywarce - w urządzeniu panuje zbyt wysoka temperatura, a detergent jest na tyle silny, że może zniszczyć ceramiczną powłokę.

Zawsze używaj łyżki czy szpatułki z miękkiego materiału

Twarde metalowe szczypce i inne ręczne narzędzia mogą z łatwością uszkodzić nawet wytrzymałą powłokę ceramiczną. Dlatego zawsze wybieraj przyrządy wykonane z drewna, silikonu i innych delikatnych materiałów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: dom-akcesoria.pl; kobieceinspiracje.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy