Smakosze.pl
Napoje energetyczne wywołały u niego zawał

HandmadePictures, Getty Images

21-latek przed 2 lata codziennie pił popularny napój, przypłacił zdrowiem

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Napoje energetyczne są bardzo popularne szczególnie wśród młodych ludzi - liczne kampanie marketingowe są wycelowane głównie w najmłodszych. Jak czytamy na portalu popularne.pl, pewien 21-latek dostał zawału po codziennym piciu 2 litr

Napoje energetyczne pozwalają na dłuższy czas utrzymać odpowiedni poziom energii do pracy czy nauki. Ich oryginalnym przeznaczeniem miało być ułatwienie pracy na nocnych zmianach, czy umożliwienie długiego uczenia się studentom. 

Niestety, znacznie większą popularnością cieszą się wśród nastolatków, którzy nierzadko piją je wyłącznie dla prestiżu wśród znajomych - presja młodych ludzi potrafi być ogromna. Pewien 21-latek pił napoje energetycznie regularnie przez dwa lata i doświadczył najgorszych skutków.

Napoje energetyczne wywołały u niego zawał serca

21-latek był ogromnym fanem napojów energetycznych. W ciągu dwóch lat doszedł do poziomu 2 litrów dziennie, co znacznie przekracza zalecaną dzienną dawkę. Takie napoje wszak wypełnione są dużą ilością cukru oraz kofeiny, co nie sprzyja zachowaniu dobrego zdrowia. 

Cierpiałem na drżenie i kołatanie serca. Miałem również silne migrenowe bóle głowy - skarżył się młody chłopak. Dodatkowo odczuwał duszności oraz ogólne rozbicie, przez co musiał przerwać studia na trzy miesiące, gdyż nie był w stanie utrzymać odpowiedniego skupienia. 

W końcu jego serce nie wytrzymało i stanęło. Szybko został przetransportowany do szpitala, gdzie trafił na OIOM. Łącznie w placówce medycznej spędził 58 dni, a więc łącznie dwa miesiące. Lekarze, którzy się nim zajmowali, nie mieli wątpliwości jaki był powód jego nagłej choroby. 

Przygotowaliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą rozpalić twoją ciekawość. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy największy sekret Kinder Niespodzianki. W tym tekście  prezentujemy najnowsze produkty, które już niedługo będą dostępne w sklepach Lidl.

Skład napoi energetycznych

W niektórych krajach europejskich napoje energetyczne są dozwolone jedynie od lat 18 - podobnie jak alkohol i wyroby tytoniowe w Polsce. Z naszego punktu widzenia takie prawo może wydawać się surowe, jednak po zapoznaniu się ze składem napoi, łatwo zmienić zdanie. 

Źródło: HandmadePictures, Getty Images

W 100 ml energetyka znajduje się od 30 do 50 mg kofeiny, a więc wypijając jedną puszkę o pojemności 250 ml, przyjmuje się średnio jednorazowo dawkę od 80 do 120 mg kofeiny. Standardowa filiżanka espresso zawiera około 65 mg kofeiny, dlatego różnica jest znaczna. 

W 450 ml klasycznego napoju energetycznego znajduje się około 16 łyżeczek cukru, co daje łącznie 62 gramy. Taka ilość cukru nie sprzyja zachowaniu odpowiedniej wagi i wpływa również na zwiększoną szansę zachorowania na cukrzyce czy otyłość. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: popularne.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >