Czego unikać podczas robienia jajecznicy? Najczęstsze błędy
Jajecznica uważana jest za potrawę, z której przygotowaniem każdy sobie poradzi. Mało kto jednak ma świadomość, jak niewiele dzieli jajecznicę zaledwie poprawną od wyśmienitej. Najczęściej popełnianym błędem jest wbijanie jajek bezpośrednio na patelnię. Dowiedzcie się, czego jeszcze warto się wystrzegać.
Pisaliśmy już jak przyrządzić jajecznicę z płynnym żółtkiem . Zdradzaliśmy też patenty na jajecznicę na mleku . Tym razem skupimy się na najczęstszych błędach, jakie można popełnić podczas przygotowania tego dania. Okazuje się, że jest ich niemało.
Czego nie powinno się robić podczas smażenia jajecznicy?
Istotnym błędem jest wbijanie jajek wprost na patelnie. Takie postępowanie jest bardzo ryzykowne. Nigdy nie wiemy, czy jajko, którego chcemy użyć, nie będzie zepsute. Wbijając je bezpośrednio do dania, możemy niemiło się zaskoczyć.
Stopniowe dodawanie jaj utrudnia też prawidłowe usmażenie masy. Jajka będą się ścinać nierównomiernie , a tym samym istnieje szansa, że gdy część jajecznicy będzie już gotowa, inna jeszcze wciąż będzie wymagała obróbki termicznej.
Podobny efekt uzyskamy, gdy smażenie będziemy prowadzili na dużym ogniu. W takich warunkach szansa, że jajecznica się przypali, jest naprawdę wysoka. Jeżeli jeszcze dodatkowo zapomnimy o mieszaniu, dobrej konsystencji raczej nie osiągniemy.
Trudno uznać niejednorodną strukturę jajecznicy za udaną. Dlatego też warto jajka najpierw umieścić w osobnym naczyniu i dopiero potem przenieść na patelnię. Tym sposobem unikniemy wspomnianego problemu. Pamiętajmy też, by po jej usmażeniu od razu zdjąć ja z patelni — wtedy nie będzie przesuszona.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Bardzo ważnym etapem przyrządzania potrawy z jaj jest jej solenie. Dodając przyprawę na patelni lub jeszcze przed smażeniem, także popełniamy błąd. Doprawianie surowych jaj bowiem sprawia, że jajecznica staje się mniej puszysta.
Najlepszym momentem na dodanie przypraw jest chwila bezpośrednio przed spożyciem. Wtedy z pewnością użyjemy tyle soli, ile trzeba. W odpowiednim dobraniu ilości nie przeszkodzi nam pośpiech i będziemy mogli sprawdzić, czy smak jest właściwy.
Źródło zdjęcia: canva/voltan1
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
-
Najpyszniejsze kotlety schabowe marynowane w musztardzie i miodzie
-
Placki ziemniaczane z pieczarkami i serem. Najlepszy przepis
Źródło: gotowanie.onet