Smakosze.pl Porady Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?
Canva (pixelshot)

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

17 czerwca 2021
Autor tekstu: Dominika Mika

Mizerię można przygotować na wiele sposobów. Coraz popularniejsze stają się różne warianty tej letniej surówki przygotowywane wedle przepisów z dalekich zakątków świata. Jednak jej podstawą zawsze jest świeży ogórek, którego wielu z nas obiera, lub pozostawia w skórce. Okazuje się, że ta druga wersja jest znacznie zdrowsza.

Mizeria święci tryumfy zwłaszcza latem, gdy warzywa są świeże, a wysokie temperatury sprawiają, że decydujemy się na spożywanie pokarmów, które nas delikatnie orzeźwią. Soczyste i chrupiące ogórki, które zwierają spore ilości wody, wydają się więc idealne na tę porę roku. Mizeria jest więc wyborem oczywistym, jednak jej przygotowanie nie jest już tak jednoznaczne - opcji mamy sporo.

Nie tak dawno, w jednym z naszych artykułów wspominaliśmy o mizerii po węgiersku, która zdobywa coraz większą popularność . Jednak nie tylko ta opcja jest wakacyjnym hitem. Wielbiciele tej surówki oraz częściej decydują się na kulinarne eksperymenty i zamiast tradycyjnej wersji, szukają innych alternatyw, czego przykładem może być również mizeria po szwedzku .

Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem:

Jakie ogórki wybrać do mizerii?

Do przygotowania mizerii powinniśmy przede wszystkim przygotować ogórki, które są świeże i chrupiące . Ważne również, by nie były zbyt przerośnięte. W sezonie letnim najlepiej postawić na o górki gruntowe z drobnymi nasionami.

Kolejną ważną kwestią jest fakt, czy ogórki do mizerii powinno się obierać. Choć większość z nas zapewne odpowiedziałaby, że tak, lepiej tego nie robić. Pozbywając się skórki, tracimy bowiem wiele cennych składników.

Dlaczego lepiej nie obierać ogórków do mizerii?

Aby w pełni cieszyć się bogactwem cennych składników, warto jeść ogórki ze skórką. Wystarczy je dokładnie umyć, by usunąć z nich ewentualny piach czy ziemię. Warto zostawić w skórce szczególnie te świeże okazy, które pojawiają się na targach latem.

Skórka z ogórka zawiera błonnik pokarmowy, który ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Świetnie sprawdzi się on dla osób zmagającym się z zaparciami, ponieważ reguluje metabolizm .

W obierkach z ogórków znajduje się również witamina K, odpowiedzialną za prawidłową krzepliwość krwi. Mają też w sobie b eta-karoten, który poprawia widzenie i sprzyja opalaniu. Jedzenie ogórków w skórce pomoże też usunąć złogi z jelit.

Jak obierać ogórki, by nie były gorzkie?

Jeśli mimo wszystko, wolisz jeść ogórki pozbawione skórek, warto wiedzieć, jak je obrać, by nie były gorzkie. Og órki gruntowe obiera się bowiem od jaśniejszego do ciemniejszego końca, czyli od tzw. główki do ogonka. Jeśli zrobisz na odwrót, rozprowadzisz gorzki smak po całym ogórku.

Odmiany hodowlane są jednak pozbawione gorzkich składników, dlatego też ogórki sałatkowe nie posiadają w sobie goryczki i można je obierać dowolnie.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Kuchnia WP, Fakt

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Dominika Mika

Wydawczyni portalu smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy