Węgierska wersja mizerii
Wydawać by się mogło, że mizeria nie stanowi dla Polaków żadnego wyzwania, w końcu przygotowujemy ją jako dodatek do obiadu praktycznie codziennie. Kotlety schabowe, mielone czy najbardziej wykwintne pieczenie nie są dopełnione, jeśli obok nich nie pyszni się mizeria.
Jeśli jesteś przyzwyczajony do zwykłej polskiej mizerii, poniższy przepis może otworzyć ci oczy. Receptura pochodzi z Węgier, dlatego nie może zabraknąć w niej papryki w proszku. Gdy raz jej spróbujesz, już nigdy nie powrócisz do zwykłej mizerii.
Mizeria, jakiej nie jadłeś
Choć ogórek nie zawiera zbyt wiele wartości odżywczych, można znaleźć w nim bardzo cenne przeciwutleniacze, które grają wyjątkowo ważną rolę w zachowaniu dobrego zdrowia. Mają działanie przeciwnowotworowe, a także zmniejszają zmiany skórne.
Poza przeciwutleniaczami ogórek dostarcza niewielkich ilości witamin, takich jak witamina C, witamina K, witamina E, witamina A, witamina B6, tiamina, niacyna, ryboflawina, kwas foliowy oraz minerałów: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedź i mangan.
Nasz portal wypełniony jest informacjami, które mogą przypaść ci do gustu. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować kotlety schabowe zupełnie inaczej niż tradycyjnie. W tym tekście zdradzamy ile pieniędzy, musiał zapłacić gość nadmorskiej restauracji za schab z ziemniakami i surówką.
Źródło: Tatiana Volgutova, Getty Images
Przepis na mizerię po węgiersku
Składniki:
2 ogórki szklarniowe
1 cebula
2 łyżki octu jabłkowego
sól
pieprz
papryka słodka w proszku
Zacznij od dokładnego umycia ogórków z pozostałości kurzu oraz brudu. Odetnij końcówki, a następnie zetrzyj je na mandolinie. Ważne, aby były jak najcieńsze - wtedy węgierska mizeria smakuje najlepiej. Zasyp plasterki solą i odstaw na 15 minut.
Cebulę obierz z łupin i również zetrzyj na mandolinie. W jej przypadku postaraj zetrzeć ją jeszcze cieniej, gdyż grube plastry nadają mizerii zbyt wiele ostrego smaku. Odsącz ogórki z nadmiaru wody (nie wylewaj jej) i dodaj do nich cebulę.
Połowę wody z ogórków zmieszaj z octem, solą, pieprzem oraz słodką papryką. Wymieszaj sos dokładnie i zalej nim warzywa. Podawaj po schłodzeniu, wtedy smaki najlepiej się przegryzą. Smacznego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: kuchnia.wp.pl