Czy warto jeść makrelę wędzoną? Uwielbiana ryba skrywa wiele sekretów
Poznajesz rybę ze zdjęcia? A jak sądzisz, warto jeść makrelę wędzoną? Trzeba przyznać, że ta popularna i lubiana ryba skrywa wiele sekretów. Jest niezwykle smaczna, a przy okazji zdrowa. Sprawdź, jakich składników odżywczych może ci dostarczyć.
Ryby są bardzo zdrowe i dlatego powinniśmy je jeść jak najczęściej, a przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. W przeciwieństwie do mięsa im ryba jest tłuściejsza, tym zdrowsza. Rybi tłuszcz kryje bowiem w sobie cenne kwasy tłuszczowe.
Mimo licznych walorów zdrowotnych ryby rzadko goszczą na naszych stołach. Są bowiem trudniej dostępne niż mięso, nie łatwo też o świeże sztuki. Jednak warto wiedzieć, że również ryby mrożone, czy wędzone zachowują cenne właściwości. Wśród tych ostatnich w sklepach najłatwiej jest kupić wędzoną makrelę. Czy jest ona zdrowa?
Wędzona makrela — jeść czy nie jeść?
Jak najbardziej jeść, bo jest smaczna i wartościowa. Jako tłusta ryba morska jest niezwykle bogata w niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Kwasy te korzystnie wpływają na układ krążenia i układ nerwowy.
Poza tym makrela dostarcza też lekkostrawnego i pełnowartościowego białka, a także dużo witamin i soli mineralnych. Jest zasobna np. w witaminę D, która wzmacnia nasze kości, a także witaminę A i witaminy z grupy B.
Zawiera dużo selenu i jodu, które odpowiadają np. za prawidłowe działanie tarczycy. Stanowi też dobre źródło magnezu, potasu i fosforu pozytywnie wpływających na pracę serca i układu nerwowego.
Co warto wiedzieć o wędzonej makreli? Mamy kilka wskazówek
-
Choć ryba ta jest bardzo zdrowa, to jednak niektóre grupy osób powinny jej się wystrzegać. Ze względu na możliwą obecność rtęci, powinny jej unikać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ponieważ wędzona makrela ma sporą zawartość sodu, powinny na nią uważać osoby z nadciśnieniem tętniczym. Po zjedzeniu mięsa ryby u niektórych alergików mogą też wystąpić duszności, nudności czy zmiany skórne.
-
Jeśli chcecie upewnić się, czy wędzona makrela jest świeża, powąchajcie ją. Gdy wyczujecie kwaśne nuty, lepiej zrezygnować z jedzenia tej ryby. Warto też sprawdzić twardość mięsa. Po naciśnięciu powinno ono stawiać opór.
-
Jeśli czasami, jedząc wędzoną makrelę, poczujecie goryczkę, po prostu omińcie ten fragment ryby. Makrela nie jest zepsuta, ale najprawdopodobniej została nieodpowiednio uwędzona.
-
Makrelę wędzoną na zimno można trzymać w lodówce do 2 tygodni, a na ciepło do tygodnia. Najlepiej zamknąć ją w szczelnym pojemniku, bo jej zapachem mogą przejść inne produkty.
Z naszego serwisu dowiecie się też, jak smażyć rybę, żeby nie miała nieprzyjemnego zapachu , a także, po czym poznać świeżą rybę .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Bez żeberek, bez ziemniaków. Makłowicz zaskoczył wszystkich swoją wersją zupy ogórkowej
-
Jakie przyprawy warto dodać do wigilijnego kompotu z suszu? Głębia smaku gwarantowana
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama
Źródło: fit.poradnikzdrowie, smaker