Smakosze.pl Porady Dlaczego wątróbka pryska podczas smażenia? Winny jest 1 błąd
Canva / Slatan

Dlaczego wątróbka pryska podczas smażenia? Winny jest 1 błąd

25 stycznia 2023
Autor tekstu: Aleksandra Proch

Podczas smażenia wątróbki zmagasz się z pryskającym na około tłuszczem? Prawdopodobnie przyrządzasz produkt w niewłaściwy sposób. Przypadkowe nakłucie mięsa podczas obróbki skutkuje strzelającym po kuchni, gorącym olejem. Jak skutecznie uniknąć takiego zjawiska?

Woda w połączeniu z rozgrzanym tłuszczem daje reakcję wręcz wybuchową. Za wszelką cenę należy unikać niezamierzonego przebicia wątróbki za pomocą widelca. Znajdujący się w mięsie płyn spada na rozgrzany olej, w efekcie czego pryska i może poparzyć kucharza. Nie należy także zapomnieć o bałaganie, jaki generuje to zjawisko.

Jak zapobiec pryskaniu wątróbki podczas smażenia? W pierwszej kolejności zapomnij o przewracaniu mięsa widelcem. Najlepiej użyć do tego celu specjalnych, kuchenny szczypiec odpornych na działanie wysokiej temperatury lub drewnianej łopatki. Z takimi przyrządami kuchennymi smażenie wątróbki stanie się proste i bezproblemowe.

Jakie jeszcze błędy popełniamy podczas smażenia wątróbki?

Jak wspomnieliśmy powyżej, głównym winowajcą pryskania podczas smażenia wątróbki jest woda w zetknięciu z gorącym tłuszczem . Wiemy już co zrobić, aby woda z wątróbki nie wydostała się na zewnątrz. To jednak nie jedyna droga, którą może ona trafić na patelnię .

Wątróbkę przez smażeniem należy dokładnie osuszyć . Najlepiej zrobić to z pomocą ręcznika papierowego . Oczyść produkt z błon i zanieczyszczeń, osusz i dopiero potem połóż na rozgrzany tłuszcz. Ten mały szczegół może zaoszczędzić masy kłopotów .

Istotne w temacie przyrządzania wątróbki jest samo jej smażenie . Pozwól każdemu kawałkowi dobrze zrumienić się z jednej strony, zanim przewrócisz go na drugą . Nie ma potrzeby przekładania mięsa na prawo i lewo. Dzięki temu unikniesz nie tylko pryskania, ale też zachowasz całą apetyczną wilgoć we wnętrzu wątróbki .

Przygotowanie idealnej wątróbki krok po kroku

Wątróbkę starannie oczyść, w razie potrzeby pokrój na mniejsze kawałki . Mięso przełóż do miski z mlekiem tak, aby całe było przykryte płynem. Dzięki takiej kąpieli wątróbka stanie się delikatna i straci swój gorzkawy posmak .

Zamarynowaną w mleku wątróbkę starannie osusz ręcznikiem, a następnie obtocz w mące . Smaż ją na sporej ilości porządnie rozgrzanego tłuszczu . Unikaj wrzucania zbyt dużej partii na raz. Każdy kawałek powinien mieć możliwość szybkiego i mocnego zrumienienia się, aby zachować w sobie apetyczną soczystość .

Wątróbkę przyprawiaj solą dopiero przed zdjęciem jej z patelni . Solenie na wcześniejszym etapie skutkować będzie twardym i niesmacznym mięsem. Samo smażenie powinno być możliwie krótkie . Przeciągnięta wątróbka wyjdzie sucha i z pewnością nikomu nie posmakuje.

Na łamach Smakoszy prezentowaliśmy przepis na wyśmienitą klasyczną wątróbkę . Oryginalny przepis na to danie podaje ciekawą alternatywę dla jabłka .

Canva / zeleno
Canva / zeleno

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Obserwuj nas w
autor
Aleksandra Proch

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy