Gospodynie zdradziły sekret idealnych racuchów. Jedna porada jest bezcenna
Kuchnia regionalna ma swój wyjątkowy smak i wielu zwolenników. Warto wypróbować tradycyjny przepis z Gminy Wasilków. Racuchy z tego regionu nie mają sobie równych. Jedna porada jest dużym zaskoczeniem. Dzięki niej racuchy będą rozpływać się w ustach.
Racuchy - przysmak nie tylko dla najmłodszych
Racuchy są daniem, które możemy przyrządzić na śniadanie lub na obiad. Niektórzy przygotowują racuchy z drożdżami, ale popularna jest też wersja bez nich. Możemy do ciasta dodawać maślankę lub mleko. Każdy kucharz ma swój ulubiony przepis. Danie to stwarza nam wiele kulinarnych możliwości. Racuchy będą świetne z jabłkami, konfiturami, czy z cukrem pudrem.
Niektórzy racuchy podają z syropem klonowym, dżemem lub frużeliną. Do przygotowania tego lubianego dania możemy wykorzystać mąkę pełnoziarnistą, ryżową lub mąkę gryczaną. Gdy dodamy do nich płatki owsiane, racuchy zyskają cenny błonnik i minerały. Jednak to są pewnego rodzaju wariacje na temat racuchów. Smakosze wybierają wersję tradycyjną.
Jak zrobić tradycyjne racuchy?
Składniki:
- 100 g drożdży
- 1 kg mąki
- szczypta soli
- 3 łyżki cukru
- 3 łyżki oleju
- 4 żółtka
- szklanka mleka i ciepłą woda
- olej do smażenia
- cukier puder do posypania
Zaczynamy od przygotowania drożdży, które ucieramy z cukrem. Ważne, by użyć drewnianej łyżki, która zapewni wyjątkowy smak. Dodajemy mąkę, olej, mleko i trochę ciepłej wody. Teraz czas na żółtka i sól. Wszystko dokładnie mieszamy.
Wyrabiamy ciasto drożdżowe. Należy robić to ręcznie. Pozostawiamy do wyrośnięcia. Gospodynie ze Studzianek radzą, żeby do racuchów nie dodawać żadnych owoców. Takie posypane cukrem pudrem są najsmaczniejsze. Gdy ciasto jest już gotowe, do garnka wlewamy olej i czekamy, aż się zagotuje. Łyżką wrzucamy ciasto do oleju. Smażymy, aż się zarumienią.
Pomocne rady gospodyń z Podlasia
Gospodynie ze Studzianek mają metodę, która zawsze się sprawdza przy robieniu racuchów. Składników nie odmierzają, a dają je na oko. W ten sposób to danie zawsze się udaje. Istotne jest, by ciasto mieszać drewnianą łyżką. Ta też zapewnia kulinarny sukces . Warto temperaturę oleju przed smażeniem racuchów sprawdzić w taki sposób, że do niego wrzucimy małą ilość ciasta.
Racuchy powinny mieć nieregularne kształty. Według pań ze Studzianek, im bardziej fikuśne, tym lepsze. Wcześniej ciasto powinniśmy wyrobić ręcznie. Ten sposób będzie lepszy niż użycie miksera. Gospodynie ze Studzianek nie dają do racuchów żadnych dodatków. Posypują je tylko cukrem. Takie są najlepsze. Pisaliśmy o racuchach autorstwa Anny Lewandowskiej. Podawaliśmy też przepis Anny Starmach na racuchy.
Źródło: @moakwasilkow2386