Smakosze.pl Przepisy Ile dni możemy przechowywać w lodówce śledzie?
canva/nadezhdanesterova

Ile dni możemy przechowywać w lodówce śledzie?

22 grudnia 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Wiele osób decyduje się na przygotowanie świątecznych dań przed samą Wigilią - w taki sposób są w stanie wygodnie rozplanować plan działania. Jeśli zastanawiasz się, ile można przechowywać śledzie w lodówce, mamy dobre wieści. W zależności od metody ich przygotowania, czas ten może wynosić nawet kilka tygodni.

Śledzie są bardzo ważną częścią menu w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Ich charakterystyczny smak oraz tekstura doskonale komponują się ze świeżym pieczywem, a także stanowią jedną z podstawowych świątecznych przekąsek.

Śledzie można sporządzić z olejem, octem, śmietaną, majonezem czy zwykłą solą i to właśnie od tych dodatków zależy, ile ryba może być przechowywana w lodówce. Niżej wyjawiamy, który z nich pozwala na najdłuższą datę przydatności do spożycia.

Jak długo przechowywać śledzie?

Najkrócej wytrzymują śledzie, które zatopione są w śmietanowym sosie. Choć taka metoda obrobienia śledzi jest bez wątpienia najsmaczniejsza, z uwagi na dużą zawartość łatwo psującego się białka i wody, szybko się psuje.

Aby takie śledzie wytrwały jak najdłużej, koniecznie użyj śmietany jak najlepszej jakości, a także czystych, wyparzonych oraz szczelnych słoików. Kontakt z powietrzem przyspiesza proces psucia się produktu.

Zamknięte śledzie po przygotowaniu można przechowywać przez około jeden tydzień bez otwierania. Po rozszczelnieniu pojemnika ryby w śmietanie są zdatne do spożycia maksymalnie dwa dni - inaczej ryzykuje się zatrucie pokarmowe oraz negatywnie zmodyfikowany smak.

Śledzie w oleju

Ten sposób daje zdecydowanie najlepsze efekty pod względem wytrzymałości. Jeśli śledzie w oleju były przygotowane w warunkach domowych ze śledzi zakupionych w formie płatów śledziowych, mogą zachować świeżość nawet przez 2 tygodnie.

Oczywiście tak jak w przypadku śledzi ze śmietaną, mięso zalane olejem nie może mieć dostępu do powietrza. Dodatkowo warto powstrzymać się przed dodaniem cebuli do samego końca i wrzucić ją bezpośrednio przed podaniem.

Woda zawarta w cebuli może bowiem wyciec z warzywa i ułatwić rozwój pleśni czy bakterii. Jeśli dodajesz ją kilka dni przed wigilią, przed wrzuceniem do tłuszczu sparz ją wrzątkiem. Dzięki temu będzie bardziej odporna na zepsucie.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak długo smażyć karpia. Ten tekst wyjawia przepis na pysznego pieczonego karpia.

Śledzie

Źródło zdjęcia: canva/Jesper Dickell, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy