Jak długo należy moczyć suszone grzyby? Błąd jest kosztowny
Jak prawidłowo zaplanować moczenie suszonych grzybów? Pozornie proste pytanie kryje w sobie kilka haczyków. Zbyt długie moczenie, lub kąpiel w nadmiernej ilości wody sprawi, że cenny produkt straci swój wyjątkowy aromat. W naszym krótkim poradniku rozjaśniamy tę kwestię raz na zawsze.
Na moczenie suszonych grzybów nie ma uniwersalnej metody. Wszystko zależy od gatunku, stopnia wysuszenia, a nawet czasu, w którym grzyby były zbierane. Najważniejsze, to kontrolować proces na bieżąco i dostosować go pod siebie.
Moczenie suszonych grzybów czyli garść podstawowych informacji
Moczenie suszonych grzybów powinno zacząć się od ich oczyszczenia i przepłukania w zimnej wodzie. W ten sposób pozbywamy się zanieczyszczeń, które mogłyby zebrać się w wodzie z moczenia . Następnie grzyby przekładamy do miseczki .
Naczynie z grzybami zalewamy ciepłą wodą . Należy pamiętać, aby nie było jej zbyt dużo . Woda powinna jedynie przykrywać zawartość miseczki . Odstawione do namoczenia grzyby od czasu do czasu mieszamy, aby równomiernie chłonęły wilgoć .
Jak długo moczyć suszone grzyby? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi . Co jakiś czas po prostu sprawdzaj stopień ich miękkości . Zbyt przeciągnięte moczenie wypłucze z grzybów aromat .
Kiedy stwierdzimy, że moczenie suszonych grzybów dobiegło końca, wyciągamy je z wody . Delikatnie odciskamy je z płynu i używamy do wybranego przepisu . Wodę z moczenia warto zachować i dodać ja do potrawy, aby pogłębić grzybowy aromat .
Staropolska metoda, czyli moczenie suszonych grzybów w mleku
Moczenie suszonych grzybów nie musi odbywać się w wodzie . Staropolska kuchnia podpowiada, aby użyć do tego celu mleka . Mleko to wcześniej należy podgrzać i lekko osolić .
Czemu warto moczyć suszone grzyby w mleku? Zmiękną w nim szybciej niż w wodzie . Nie jest to jednak ekspresowa metoda i taka kąpiel musi trwać przynajmniej 1 godzinę .
Moczenie suszonych grzybów w mleku pozbawia je goryczki . Nabierają one także kremowego, delikatnego smaku . Jeśli planujesz smażenie grzybów cieście lub w panierce , ten sposób będzie jak znalazł.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Kapusta z grzybami wyszła za kwaśna? 1 składnik doskonale zneutralizuje jej smak
-
W te święta zachwyć swoich bliskich pysznymi cynamonkami. Znamy najprostszy przepis
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama