Smakosze.pl Porady Jak długo powinno się smażyć karpia?
canva/manyakotic, Getty Images

Jak długo powinno się smażyć karpia?

22 grudnia 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Ulubioną świąteczną rybą Polaków jest bez wątpienia karp - między innymi dlatego, że można przygotować go na wiele sposobów. Najczęstszym jest zdecydowanie smażenie go na oleju. Karpia należy smażyć około 5-7 minut z każdej strony. Powyżej tego czasu mięso może stać się suche i niesmaczne.

Karp przez większość czasu w roku rzadko kupowany jest przez amatorów rybnych smaków. Jego specyficzny, lekko mulasty posmak sprawia, że wiele osób podchodzi do niego niechętnie. Wszystko zmienia się jednak gdy Święta Bożego Narodzenia są tuż za rogiem.

Zarówno w prywatnych, jak i restauracyjnych kuchniach karp przygotowywany jest praktycznie przez cały grudzień. Można sporządzić z niego wiele różnych potraw - dzięki tak dużej różnorodności rybę tę może jeść ze smakiem każdy miłośnik wigilijnych przysmaków.

Jak długo smażyć karpia?

Eksperci, którzy na gotowaniu znają się jak nikt. inny radzą, aby smażyć karpia maksymalnie 5-7 minut z każdej strony. Im więcej czasu ryba spędza na rozgrzanej patelni, tym więcej wilgoci z niej ucieka i staje się coraz mniej soczysta.

Sama patelnia powinna być nagrzana do około 180 stopni Celsjusza. Taka temperatura pozwala zamknąć pory mięsa wystarczająco szybko, a przy okazji nie spalić jego delikatniej powierzchni. Tak usmażony karp będzie chrupiący, wilgotny w środku i aromatyczny.

Jak oporządzić karpia?

Tak jak przy każdej rybie, którą kupuje się w całości, najpierw trzeba poświęcić czas na dokładne czyszczenie. Na początku usuwa się głowę i płetwy, usuwa wnętrzności. uważając na woreczek żółciowy (rozlanie jego zawartości skutkuje gorzkim smakiem), skrobie z łusek i dzieli na dzwonki (najwygodniejszy kształt do smażenia).

Po oczyszczeniu mięsa rybę bezwzględnie trzeba wysuszyć ręcznikiem kuchennym. Jakakolwiek wilgoć sprawi, że mąka nie przylgnie do karpia i odpadnie podczas smażenia. W efekcie ryba nie będzie chrupiąca.

Doprawianie karpia

Jego intensywny smak pozwala na znaczne ograniczenie koniecznych do użycia przypraw. Zwykle przesypuje się mięso solą morską, świeżo mielonym czarnym pieprzem, pieprzem cytrynowym oraz ewentualnie sokiem cytrynowym.

Aby pozbyć się mulistego posmaku z ryby, przed panierowaniem wymocz go w mleku z cebulą. Mleko zmiękczy mięso i wyciągnie nieprzyjemny aromat, a cebula zakryje swoją lekką ostrość ewentualne niedoskonałości.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić smażone pieczarki w chrupiącej panierce. Ten tekst wyjawia prosty sposób na karpia z chrupiącą skórką.

Karp

Źródło zdjęcia: canva/Radist, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: smazymy; rybyswiata

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy