Smakosze.pl Porady Jak należy gotować parówki? Znany kucharz wyjaśnił, dlaczego Polacy popełniają błąd
canva/ultrapro, screen z filmu pochodzi z kanału kochamgotowac na YouTube

Jak należy gotować parówki? Znany kucharz wyjaśnił, dlaczego Polacy popełniają błąd

31 stycznia 2023
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Smażysz lub pieczesz parówki? Popełniasz ogromny błąd, który może kosztować Cię utratę zdrowia. Znany kucharz tłumaczy, jak gotować parówki i co się dzieje, kiedy kiełbaski poddamy długiej obróbce termicznej w temperaturze ponad 130 stopni C.

Piotr Ogiński jest kucharzem, który aktywnie udziela się w mediach społecznościowych. Jego kanał Kocham Gotować na YouTube i Instagramie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród internautów. Ogiński zdradza między innymi ciekawostki kulinarne i dzieli się przepisami.

Niedawno Ogiński na swoim kanale opublikował film, na którym tłumaczył, jak prawidłowo gotować parówki i dlaczego nie powinniśmy ich smażyć i piec. Nie chodzi wyłącznie o smak, lecz bardziej o nasze zdrowie. Zdjęcie wykorzystane w artykule pochodzi z kanału kochamgotowac na YouTube.

Jeśli kupujemy parówki, zawsze sprawdzajmy ich skład na etykiecie. Kupujmy wyłącznie parówki najwyższej jakości i takie, które zawierają minimum 90% mięsa. Im krótszy skład na etykiecie, tym lepiej. Zwróćmy również uwagę na ilość konserwantów oraz czy parówki nie są zrobione z mięsa oddzielanego mechanicznie.

Jak należy gotować parówki? Znany kucharz wyjaśnia

Podgrzej wodę do 75 stopni C, następnie włóż do garnka parówki i podgrzewaj je dosłownie kilka minut. Kiedy parówki osiągną temperaturę ok. 70 stopni C, są już gotowe do jedzenia.

Parówki gotowane zbyt długo i na zbyt dużym ogniu, tracą smak i zaczynają pękać. Nie wyglądają więc apetycznie. Należy pamiętać, że parówki są produktem gotowym do jedzenia, a podgrzewamy je tylko dlatego, by były smaczniejsze.

Dlaczego nie wolno smażyć i piec parówek?

Kucharz tłumaczył, dlaczego nie wolno smażyć, ani piec parówek. Pod wpływem temperatury powyżej 130 stopni C zaczynają się wytwarzać z nich azotyn. Związki te znajdują się w soli peklowej, która jest wykorzystywana w trakcie produkcji parówek.

Azotyny są groźne dla zdrowia. Przyczyniają się do wielu chorób, w tym nowotworów, dlatego też tak ważne jest odpowiednie przygotowywanie parówek.

Kiedy dodać przecier do zupy pomidorowej? Właściwy moment ma ogromne znaczenie. Dowiedz się również, dlaczego warto dodać jajko do rosołu . Efekty będą widoczne od razu.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Przygotowuję dla Was przepisy i porady kulinarne. Lubię gotować i odkrywać nowe smaki, a pisanie to moja pasja. Prywatnie jestem fanką powieści fantastycznych, klasycznego rocka i gier komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy