Jak prawidłowo gotować parówki? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości
Wrzucasz parówki do zimnej wody i gotujesz? Większość Polaków właśnie tak przyrządza parówki. Niestety nie jest to najlepsza metoda. Mięsny rarytas należy wkładać od razu do wrzątku i podgrzewać tylko przez chwilę. Dopiero wówczas parówki będą smaczne i nie pękną.
Na temat poprawnego przygotowania parówek wypowiadał się nawet Robert Makłowicz. Element klasycznego angielskiego śniadania potrafi być wyjątkowo smaczny. Zwłaszcza gdy wybierzemy produkt dobrej jakości i oprzemy się pokusie długiego gotowania wyrobu.
Jak poprawnie ugotować parówki?
Przede wszystkim należy je wcześniej wyjąć z lodówki i doprowadzić do temperatury pokojowej. Dzięki temu nie pękną przy wkładaniu do wrzątku , a my unikniemy ogrzewania pękniętych kiełbasek, które skutkowałoby zarówno utratą ich apetycznego wyglądu, jak i smaku.
Jeżeli wybrane przez nas parówki nie są jakości premium, warto także usunąć plastikową osłonkę. Jej obecność także może przyczynić się do pękania wyrobu. Jeśli przygotowujemy rarytas z naturalną otoczką, problem ten raczej nie wystąpi, a flaczek możemy zjeść.
Istotny jest też czas gotowania. Długie podgrzewanie nie będzie służyło parówkom. Wystarczy je tylko ogrzać, zanurzając na chwilę we wrzątku. Możemy również zrezygnować z obróbki termicznej — produkt jest przystosowany do spożycia na zimno.
Dlaczego nie powinno się przegotowywać parówek?
Parówki bardzo często zawierają sole peklujące. Związki te w wysokiej temperaturze ulegają rozkładowi na substancje potencjalnie szkodliwe. Im dłużej więc będziemy je gotować, tym większe ryzyko utraty zdrowia ponosimy.
Z tego względu dostosujmy czas ogrzewania parówek do ich wielkości. Małe egzemplarze wystarczy trzymać we wrzątku przez 3 minuty. Większe sztuki oraz serdelki będą ciepłe po mniej więcej pięciu minutach.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Przelewasz ugotowany makaron zimną wodą? W 1 przypadku nigdy tego nie rób. Zmarnujesz potrawę
-
Hitowy pasztet bez grama mięsa. W roli głównej wyjątkowo zdrowy składnik. Zniknie w mgnieniu oka
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama