Smakosze.pl Porady Jak rozpoznać, że zakwas na żurek jest zepsuty? Rozwiewamy wątpliwości
canva/fascinadora

Jak rozpoznać, że zakwas na żurek jest zepsuty? Rozwiewamy wątpliwości

30 marca 2022
Autor tekstu: Adam Moskal

Domowy zakwas na żurek nie jest w żadnym wypadku skomplikowany w przygotowaniu i każdy może się za niego zabrać. Aby mieć pewność, że w czasie fermentacji zakwas się nie zepsuł, wystarczy go dokładnie obejrzeć. Oznaką gnicia jest brązowa skorupka i pleśń na powierzchni, a także nieprzyjemny zapach. Niżej wyjawiamy najprostszy sposób na pyszny zakwas.

Prawidłowo hodowany zakwas charakteryzuje się zapachem podobnym do kiszonych ogórków, z tym że mocniejszym. Aromat alkoholu czy acetonu, który ma silnie wyczuwalne gorzkie nuty, jest oznaką zepsucia.

Dodatkowym wyznacznikiem dobrego zakwasu jest jego stan. Jeżeli cały czas produkuje gaz, a na jego powierzchni unosi się piana, nadaje się do wykorzystania.

Przepis na domowy zakwas

Składniki:

  • 200 g mąki żytniej

  • 600 ml ciepłej, przegotowanej wody

  • 3 ząbki czosnku

  • 10 ziaren pieprzu

  • 3 liście laurowe

  • 3 ziela angielskie

Do słoika lub kamionkowego naczynia wsyp mąkę, zalej ją wodą i dokładnie wymieszaj. Ważne, aby całkowicie pozbyć się grudek. W innym wypadku zakwas może źle fermentować.

Następnie dodaj przyprawy i zgniecione ząbki czosnku. Naczynie przykryj dobrze czystą ściereczką. Obwiąż ją gumką, aby materiał nie zleciał przypadkiem z naczynia. Postaw je w ciepłym i ciemnym miejscu.

Pozostaw go w nim przez około 5 dni, codziennie pamiętając o przemieszaniu zakwasu czystą łyżką. Najlepiej, aby była wykonana z drewna. Po tym czasie zakwas będzie gotowy i można gotować z jego pomocą pyszny wielkanocny żurek.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Sprawdź ten artykuł , jeśli chcesz wiedzieć, jak wykonać zakwas na chleb. Ten tekst wyjawia co zrobić z zakwasem, na którym pojawił się biały nalot.

Żurek

Źródło zdjęcia: canva/fired1991, Getty Images Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: przepisy; rodzice

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy