Smakosze.pl
Zakwas z buraków

canva/Iwona Wozniak, Getty Images

Czy należy wylać zakwas z białym nalotem?

23 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Zakwas z buraków na barszcz jest zawsze produkowany w ogromnych ilościach przez Polaków w całym kraju. Niekiedy na jego powierzchni może pojawić się biały nalot, więc często pojawia się pytanie - czy taki zakwas należy wylać? Niestety, nalot jest oznaką rozwoju pleśni, która dyskwalifikuje zakwas, jako podstawę pysznej zupy.

Zakwas z buraków jest banalnie prosty w przygotowaniu i cały proces jego wytworzenia opiera się głównie na czasie. Należy bowiem odczekać kilka dni, aż bakterie kwasu mlekowego zakończą fermentację i będzie można się cieszyć pysznym i zdrowym zakwasem.

Zasmażane buraczki

Wyraziste, zasmażane buraczki z dodatkiem octu balsamicznego

CZYTAJ DALEJ

Przez większy etap fermentacji na powierzchni płynu zazwyczaj pływa piana, która jest efektem wydzielania dwutlenku węgla przez mikroorganizmy. Jeśli piana zamieni się w bardziej wyrazisty kożuch, nie ma co zwlekać, lecz szybko zutylizować całą zawartość słoika.

Czym jest biały nalot na zakwasie?

Zakwas jest pełen życia, które nieprzerwanie pracuje, przetwarzając wartości odżywcze z produktów w naczyniu. Niekiedy mogą ujawnić się w nim organizmy, które nie są mile widziane. To właśnie one odpowiadają za wytwarzanie nalotu na powierzchni zakwasu.

Bytowanie grzybów w zakwasie jest niewskazana, ponieważ nie daje nam żadnych benefitów. Cały produkt pod ich wpływem zaczyna się psuć i nabierać bardzo nieprzyjemnego smaku. Dodatkowo pleśń może być także niebezpieczna dla naszego zdrowia, jeśli jest spożyta.

Spożycie zakwasu z nalotem

Z pewnością wśród niektórych może pojawić się idea, aby wygotować zakwas. Wszak wysoka temperatura zabija większość szkodliwych patogenów. Niestety o ile sama pleśń może zostać faktycznie zabita, tak pozostałe po niej toksyny już nie.

Dlatego bezwzględnie wyrzuca się każdy słoik z zakwasem, w którym widać najmniejsze ślady pleśni. Zdarza się, że ma ona zielone lub niebieskie plamki, a także grudkowatą fakturę. Wydziela również specyficzny zatęchły zapach, który ciężko pomylić z czymś innym.

Sposoby na uniknięcie białego nalotu

Podstawą jest zawsze zachowanie całkowitej czystości. Słoiki i zakrętki myje się dokładnie, a następnie wyparza wrzątkiem. Każdy z buraków warto również obejrzeć pod kątem zepsucia czy widocznej pleśni.

Każdy produkt podczas kiszenia musi być zanurzony pod powierzchnią solanki. Dostęp do tlenu powoduje, że pleśń zaczyna swój wzrost. Dlatego dociąża się kiszonki w kamionkowych naczyniach kamieniami lub ciężkimi talerzami, aby nie było możliwości, że coś wypłynie na wierzch.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić charakterystyczną surówkę z kiszonych ogórków. Ten tekst wyjawia przepis na surówkę z czerwonej kapusty.

Zakwas

Źródło zdjęcia: canva/Vaivirga, Getty Images

Przygotowywanie mięsa

Podczas przygotowywania mięsa bardzo łatwo o karygodne błędy. Nr 5 popełnia niemal każdy

Mięso odgrywa niezwykle istotną rolę w codziennym jadłospisie Polaków. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego udanego obiadu. Już teraz dowiedz się, jakie błędy podczas przygotowywania mięsa popełniamy najczęściej. Nr 5 może być dla wielu smakoszy ogromnym zaskoczeniem. Prawie nikt o tym nie pamięta.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: kuchnia.wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dlaczego babcie wkładały gar z ziemniakami pod pierzynę?

Porady

Dlaczego babcie wkładały gar z ziemniakami pod pierzynę? Stara metoda była genialna

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać w kuchni skórkę ananasa? Mamy pyszną propozycję

Czytaj więcej >
jajko na miękko

Porady

Co zrobić, aby jajka na miękko wyszły idealnie? Zdradzamy patent szefów kuchni

Czytaj więcej >

Porady

Jak przechowywać arbuza? Większość z nas popełnia poważny błąd

Czytaj więcej >
Jak najlepiej przechowywać ser żółty?

Porady

Jak najlepiej przechowywać ser żółty? Garść skutecznych porad

Czytaj więcej >
tatar

Porady

Co zrobić, aby tatar nie ciemniał? Wystarczy wlać do niego 1 popularny produkt

Czytaj więcej >