Czy należy wylać zakwas z białym nalotem?
Zakwas z buraków na barszcz jest zawsze produkowany w ogromnych ilościach przez Polaków w całym kraju. Niekiedy na jego powierzchni może pojawić się biały nalot, więc często pojawia się pytanie - czy taki zakwas należy wylać? Niestety, nalot jest oznaką rozwoju pleśni, która dyskwalifikuje zakwas, jako podstawę pysznej zupy.
Zakwas z buraków jest banalnie prosty w przygotowaniu i cały proces jego wytworzenia opiera się głównie na czasie. Należy bowiem odczekać kilka dni, aż bakterie kwasu mlekowego zakończą fermentację i będzie można się cieszyć pysznym i zdrowym zakwasem.
Przez większy etap fermentacji na powierzchni płynu zazwyczaj pływa piana, która jest efektem wydzielania dwutlenku węgla przez mikroorganizmy. Jeśli piana zamieni się w bardziej wyrazisty kożuch, nie ma co zwlekać, lecz szybko zutylizować całą zawartość słoika.
Czym jest biały nalot na zakwasie?
Zakwas jest pełen życia, które nieprzerwanie pracuje, przetwarzając wartości odżywcze z produktów w naczyniu. Niekiedy mogą ujawnić się w nim organizmy, które nie są mile widziane. To właśnie one odpowiadają za wytwarzanie nalotu na powierzchni zakwasu.
Bytowanie grzybów w zakwasie jest niewskazana, ponieważ nie daje nam żadnych benefitów. Cały produkt pod ich wpływem zaczyna się psuć i nabierać bardzo nieprzyjemnego smaku. Dodatkowo pleśń może być także niebezpieczna dla naszego zdrowia, jeśli jest spożyta.
Spożycie zakwasu z nalotem
Z pewnością wśród niektórych może pojawić się idea, aby wygotować zakwas. Wszak wysoka temperatura zabija większość szkodliwych patogenów. Niestety o ile sama pleśń może zostać faktycznie zabita, tak pozostałe po niej toksyny już nie.
Dlatego bezwzględnie wyrzuca się każdy słoik z zakwasem, w którym widać najmniejsze ślady pleśni. Zdarza się, że ma ona zielone lub niebieskie plamki, a także grudkowatą fakturę. Wydziela również specyficzny zatęchły zapach, który ciężko pomylić z czymś innym.
Sposoby na uniknięcie białego nalotu
Podstawą jest zawsze zachowanie całkowitej czystości. Słoiki i zakrętki myje się dokładnie, a następnie wyparza wrzątkiem. Każdy z buraków warto również obejrzeć pod kątem zepsucia czy widocznej pleśni.
Każdy produkt podczas kiszenia musi być zanurzony pod powierzchnią solanki. Dostęp do tlenu powoduje, że pleśń zaczyna swój wzrost. Dlatego dociąża się kiszonki w kamionkowych naczyniach kamieniami lub ciężkimi talerzami, aby nie było możliwości, że coś wypłynie na wierzch.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić charakterystyczną surówkę z kiszonych ogórków. Ten tekst wyjawia przepis na surówkę z czerwonej kapusty.
Źródło zdjęcia: canva/Vaivirga, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: kuchnia.wp.pl