Smakosze.pl Przepisy Jak usmażyć wątróbkę, żeby nie była sucha?
arfo, Getty Images

Jak usmażyć wątróbkę, żeby nie była sucha?

8 kwietnia 2021
Autor tekstu: Karolina Szmulewicz

Wątróbka ma prawdopodobnie tylu samo zwolenników, co przeciwników. Dla niektórych, sama idea jedzenia podrobów jest nie do przyjęcia. Jednak jej fani mają wyjątkowe szczęście.

Mięso wątróbki jest aksamitne i delikatnie oraz posiada niewiele kalorii. Dodatkowo, znajdziemy w nim wiele białka, witaminę A oraz niezwykle cenne witaminy z grupy B. Wątróbka jest polecana osobom z niedoborami żelaza, ponieważ występujące w niej jest wyjątkowo dobrze przyswajalne.

Sztuka smażenie wątróbki

Delikatność wątróbki to niezaprzeczalnie jej ogromny walor, ale przy okazji może sprawiać trudności w trakcie obróbki termicznej. Bardzo łatwo przez nieumiejętne potraktowanie wysuszyć ją na wiór i zniszczyć cały efekt.

Najlepszymi dodatkami do wątróbki są bez wątpienia cebula i jabłko. Podsmażona cebulka doskonale uwydatnia smak wątróbki, a słodkie jabłko niweluje lekką goryczkę w niej występującą.

Dla urozmaicenia warto podać wątróbkę także z leśnymi grzybami bądź klasycznymi pieczarkami - zaskoczenie gwarantowane.

Smażenie krok po kroku

Zanim przejdziemy do smażenia najpierw musimy odpowiednio zająć się wątróbką. Najpierw wkładamy ją pod bieżącą wodę i zmywamy wszelkie możliwe nieczystości. Pozbywamy się widocznych błon, które są żylaste i niezbyt przyjemne w smaku.

Wątrobę wieprzową, czyli większą, możemy przekroić na mniejsze kawałki. Dzięki temu czas smażenia skróci się, a tym samym będziemy mieli większą szansę na otrzymacie soczystej potrawy. Wątróbkę drobiową wystarczy przekroić na pół.

Tak przygotowaną wątróbkę umieszczamy w miseczce z mlekiem i trzymamy w niej przez około godzinę. To najważniejszy krok w tym procesie. Dzięki niemu wątróbka straci nieprzyjemną goryczkę i zapach oraz nabierze dodatkowej delikatności.

Nadmiar wilgoci odciskamy na papierowym ręczniku i obtaczamy wątróbkę w mące. Kawałki kładziemy pojedynczo na mocno rozgrzanym oleju. Wątróbkę smażymy szybko, bez solenia w trakcie i przed (bo zrobi się gumowata). Bardzo ważne jest, aby jej nie nakłuwać, bo wszystkie cenne soki wyciekną.

Wątróbkę podajemy z ulubionymi dodatkami, od razu po zdjęciu z patelni. Smacznego.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: Akademiasmaku

Zapraszamy na nasz Instagram

undefinedundefined

Obserwuj nas w
autor
Karolina Szmulewicz

Liderka, a zarazem główna wydawczyni portalu Smakosze. Pasjonatka na równi jedzenia, co gotowania. Dbam o to, byście codziennie mieli najświeższe, kulinarne newsy i smakowite przepisy. Studiowałam dziennikarstwo i komunikację społeczną oraz prowadziłam własny kanał kulinarny, gdzie gotowałam na żywo. Moim celem w przyszłości jest otworzenie własnej restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy