Smakosze.pl
Robert Makłowicz krytykuje polskie wyrażenie

TRICOLORS/East News; g-stockstudio, Getty Images Pro

Dlaczego Makłowicz nie cierpi zwrotu "smacznego"?

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Robert Makłowicz jest wyjątkowo kulturalnym człowiekiem, którego znajomość gastronomii nie ma sobie równych. Podczas świątecznego wydania programu "Drugie śniadanie mistrzów", krytyk kulinarny zaskoczył prowadzącego i gości

Życzenie sobie "smacznego" przed jedzeniem jest częścią naszej tradycji i większość z nas wymawia ten zwrot wręcz bezwiednie - podczas siadania do stołu po prostu mówimy go automatycznie. Okazuje się, że Robert Makłowicz wolałby, aby Polacy zmienili swoje przyzwyczajenia. 

W wielkanocnym wydaniu programu "Drugie śniadanie mistrzów", Marcin Meller zaprosił Magdę Gessler, Andrzeja Grabowskiego, Roberta Makłowicza i Michała Rusinek. Znani Polacy rozmawiali między innymi o świątecznych zwyczajach, jakie towarzyszą im przy stołach.

Robert Makłowicz nie znosi wyrażenia "smacznego"

W trakcie rozmowy Makłowicz podjął temat kultury, która obowiązuje przy stole - wiele osób uważa bowiem, że życzenie sobie smacznego jest wynikiem dobrego wychowania. Niestety, znany prezenter jest zupełnie odmiennego zdania. 

Dziennikarz wyjaśnia, że w wielu innych językach i kręgach kulturowych, przed jedzeniem ludzie życzą sobie "dobrego apetytu". Mówienie "smacznego" przed jedzeniem kojarzy mu się z przekonaniem, że podane jedzenie wcale smaczne być nie musi.

Słowo »smacznego« ma w sobie właśnie ten pejoratywny wydźwięk: słuchajcie, no my tu coś mamy, życzę wam, żeby to było smaczne. A przecież to oczywiste, że jeśli kogoś czymś częstujemy, to to powinno być smaczne! - mówił Makłowicz w programie "Drugie śniadanie mistrzów". 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy, ile zarabiają kucharze pracujący dla Magdy Gessler. W tym tekście z kolei prezentujemy najniebezpieczniejszy ser świata, który, według niektórych ludzi, może wywoływać groźne choroby. 

Makłowicz uważa, że nie wolno także prosić o pieprz czy sól

Według niego taka prośba może zostać przez gospodarza lub gotującego odebrana jako brak szacunku. W końcu czas spędzony w kuchni poświęcił specjalnie dla swoich gości, którzy teraz mogą implikować mu, że jego kulinarny kunszt nie jest najlepszy. 

Podczas rozmowy z innymi gośćmi zdradził również, że całkowicie nie akceptuje dodania do rosołu ziemniaków. Pokusił się nawet o porównanie, jakoby świeżo wyrwane serca węża w Wietnamie nie wywoływały w nim tak gorszącej reakcji, jak ziemniaki w rosole.

Źródło: Sebalos, Getty Images

Biorąc pod uwagę słowa Makłowicza, każdy z nas powinien życzyć innym współbiesiadnikom siły do spożycia wszystkich frykasów. Nawet w jego rodzinnym domu mówienie "smacznego" przed posiłkiem było całkowicie zakazane. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: onet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Kanapka

Show-biznes od kuchni

Oburzające zdarzenie w Pendolino. Poseł dostał spleśniałe kanapki

Czytaj więcej >
Eleganckie danie

Show-biznes od kuchni

Ile kosztują potrawy w restauracji Kuby Wojewódzkiego?

Czytaj więcej >

Show-biznes od kuchni

Justyna Żyła napisała kulinarnego e booka. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >
Polsat rusza z nowym programem

Show-biznes od kuchni

Już wiadomo kiedy wystartuje nowe kulinarne show

Czytaj więcej >

Show-biznes od kuchni

Gessler pokazała pierwsze fragmenty nowego sezonu Kuchennych Rewolucji

Czytaj więcej >
Polsat rusza z nowym programem kulinarnym

Show-biznes od kuchni

Nowy kulinarny program na antenie Polsatu - znamy datę

Czytaj więcej >