Jakich produktów nie należy mrozić?
Bez wątpienia mrożenie odgrywa istotną rolę w świecie kulinariów. Czasami kupujemy zbyt wiele produktów spożywczych i szkoda byłoby je zmarnować. Zwłaszcza że nadmierna konsumpcja negatywnie odbija się zarówno na środowisku, jak i na naszych finansach.
Mrożenie nie zawsze się sprawdza
Nie od dziś wiadomo, że mrożenie jedzenia jest prostą i skuteczną metodą konserwowania żywności. Wykorzystujemy tą możliwość w przypadku gotowych dań oraz ich składników. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym jak należy mrozić gołąbki .
Dziś przyjrzymy się kwestii produktów, które nie powinny być zamrażane. Dzięki temu unikniesz kulinarnego rozczarowania . Kilka rarytasów po mrożeniu traci swoją konsystencję i smak, a niektóre mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia.
Kiedy lepiej sobie odpuścić mrożenie?
Mrożenie nie sprawdza się dobrze w przypadku owoców z dużą zawartością wody. Zaliczają się do nich między innymi arbuzy, pomarańcze, grejpfruty i winogrona . Tak potraktowane smakołyki po rozmrożeniu nie są zbyt apetyczne. Oczywiście można wykorzystać je do koktajlów. Najgorzej mrożenie znoszą banany i kiwi.
Gotowane produkty takie jak kasza, ryż, makarony ziemniaki również nie powinny być mrożone. Umieszczanie ich w ujemnej temperaturze sprawia, że dodatki do dań tracą swoją konsystencję . Tym samym nie zachęcają do zajadania.
Mrożenie nie jest wskazane także w potrawach z dodatkiem żelatyny. Odbija się to negatywnie na walorach smakowych. Z kolei galaretki robią się mętne i wodniste. Jajka również nie powinny być mrożone. W takiej sytuacji ich skorupka pęka. Jeśli bardzo chcemy zamrozić nasz nabiał, to wcześniej oddzielny żółtka od białek .
(Canva.com / Qwart)
Najgorszym błędem jest ponownie mrożenie zamrożonych produktów. Wówczas w jedzeniu zaczynają namnażać się bakterie . Taki stan rzeczy może doprowadzić do niestrawności lub silnego zatrucia. Lepiej uniknąć tych wątpliwie przyjemnych wrażeń.
Co możemy mrozić?
Niektórzy smakosze podchodzą do mrożenia w sposób intuicyjny. Okazuje się, że część produktów, których nie umieścilibyśmy w zamrażarce, dobrze znosi taki sposób konserwowania. Zaliczają się do nich surowe ciasto na pizzę lub pierogi, zupy, sosy oraz kremowe łakocie .
Nie możemy zapomnieć o tym, że mrożenie powinno być przeprowadzone w odpowiedni sposób. Kluczowe jest użycie woreczków do tego przeznaczonych. Przeważnie oznaczane są symbole z płatkiem śniegu. Należy z nich wypompować powietrze. Im go będzie mniej, tym lepiej. Warto także wiedzieć, w jaki sposób powinno mrozić się zupy .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Onet Gotowanie; Wprost Zdrowie i Medycyna; Interia Porady