Smakosze.pl
Owsianka z dodatkami

Canva.com / Arx0nt

Czego nigdy nie dodawać do owsianki?

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Bez wątpienia owsianka często gości na stołach wielu smakoszy. Niektórzy zajadają ją praktycznie codziennie i nie wyobrażają sobie śniadania w innej formie. Mało kto spodziewałby się, że pewne produkty mogą negatywnie wpłynąć na walory smakowe oraz

Owsianka może być przygotowana na rozmaite sposoby. Jedno jest jednak pewne. Niepozorny posiłek jest jedną z najzdrowszych alternatyw, jeśli chodzi o śniadanie. Niestety, za sprawą niektórych dodatków owsianka wiele traci.

Czego pod żadnym pozorem nie dodawać do najzdrowszego śniadania świata?

Pyszna owsianka kojarzy nam się przede wszystkim ze śniadaniem. Jakiś czas temu przedstawialiśmy przepis, który cieszy się coraz większą popularnością. Tym razem skupimy się na dodatkach do owsianki.

W każdym domy owsianka jest przyrządzana odrobinę inaczej. Potrawę można przygotować zarówno na słono, jak i słodko. Jednak najczęściej wybieramy drugą z opcji. W takiej sytuacji przeważnie owsiankę wzbogacamy o cukier. Lepiej tego unikać.

Owsianka sama w sobie zawiera dobrze przyswajane węglowodany. W związku z tym nie ma potrzeby dodawania do niej cukru. Taki zabieg może narazić nas na skoki poziomu insuliny. Wzbogacenie owsianki o sól również ma swoje mankamenty.

Smakowita owsianka jest zalecana dla osób z nadciśnieniem. Wszystko dzięki niskiej zawartości sodu. Dodając sól do takiego śniadania, sprawiamy, że owsianka nie jest już tak zdrowa. Warto pamiętać, że sól i cukier odbijają się negatywnie na smaku owsianki.

(Canva.com / Tatiana Volgutova)

Bez nich owsianka będzie zdrowsza i smaczniejsza

Wielu smakoszy wzbogaca owsiankę o syropy i dżemy. Takie dodatki są bogate w cukier. Przez niego nasz posiłek nie będzie tak zdrowy i smaczny. Zamiast takich słodkich wyrobów lepiej wykorzystać owoce. Nawet zwykłe starte jabłko znakomicie nada się jako dodatek do owsianki.

Niektórzy dodają do owsianki masło. Wpływa ono na smak i konsystencję potrawy. Jednak ma ono również swoje ciemne strony. Masło może negatywnie odbić się na naszym układzie sercowo-naczyniowym. W związku z tym lepiej z niego zrezygnować, podczas przyrządzania owsianki.

Owsianka będzie jeszcze zdrowsza, jeśli zamiast zwykłego mleka postawimy na roślinny odpowiednik. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tych produktach. Nie zaszkodzi również wzbogacenie jej o suszone owoce, które są bogate w błonnik.

Warto pamiętać, że owsianka jest uznawana za jedno z najzdrowszych śniadań. Pozytywnie wpływa ona na odporność organizmu, zwiększa uczucie sytości, poprawia pracę jelit oraz obniża poziom złego cholesterolu

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: DOZ; Strona Zdrowia

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczą

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

omlet

Porady

Jak zrobić wyrośnięty i puszysty omlet bez mąki?

Czytaj więcej >
nalewanie kawy

Porady

Jaki napój pić rano zamiast kawy?

Czytaj więcej >
suszone grzyby

Porady

Najgorszy błąd podczas suszenia grzybów

Czytaj więcej >
herbata

Porady

Dlaczego warto dodać do herbaty pieprz?

Czytaj więcej >
szarlotka

Porady

Jakie jabłka wybrać do szarlotki?

Czytaj więcej >
Jakie mięso na rosół?

Porady

Na jakim mięsie gotować rosół?

Czytaj więcej >