Jak mrozić zupy?
Mrożenie zupy może wydawać się banalnie proste - wystarczy w końcu przelać ją do słoika lub innego pojemnika i włożyć go do zamrażalnika. Niestety, w praktyce nie jest to takie łatwe, ponieważ istnieje wiele etapów, podczas których można coś zepsuć i zniszczyć całą pracę.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zamrażanie zupy zabielonej śmietaną. Tłuszcz ze śmietany nie do końca zamarza, dlatego staje się doskonałą pożywką dla bakterii i innych mikroorganizmów, które mogą okazać się groźne dla ludzkiego zdrowia.
Jak mrozić zupy?
Można zadać sobie to pytanie widząc jak dużo opcji i rozwiązań istnieje do zamrożenia zwykłej zupy. Dlatego postanowiliśmy zebrać najlepsze porady, które idealnie sprawdzają się w przeróżnych scenariuszach. Najpierw trzeba wiedzieć jakie produkty z zupy nie nadają się do mrożenia.
Oczywiście poza wyżej wymienioną śmietaną, z zupy przed mrożeniem należy wyjąć świeże zioła, makaron czy jajka. Te rzeczy wyjątkowo szybko ulegają zepsuciu lub na tyle dużej degradacji, że ich jedzenie w żadnym przypadku nie jest przyjemne.
Po pozbyciu się wszystkich niewskazanych składników, czeka cię wybór optymalnego pojemnika na płyn. Większość osób wybiera szklane słoiki - i to one są najlepszą opcją. Trzeba jednak pamiętać, aby podczas wlewania zupy zachować umiar i nie przelać naczynia.
W innym wypadku podczas mrożenia zupa niebezpiecznie zwiększy swoją objętość i może rozsadzić szkło od środka. Wystarczy zostawić kilka cm miejsca na górze słoika, a zamarznięta zupa nie wywoła żadnego niekontrolowanego wybuchu.
Masz ochotę na więcej tekstów, dzięki którym dowiesz się nowych ekscytujących faktów? Sprawdź ten tekst, w którym pokazujemy dlaczego nie powinno się korzystać z drewnianych łyżek podczas gotowania. Tutaj wyjaśniamy dlaczego pewne jajka nie będą dostępne w popularnym supermarkecie.
Poza słoikami dostępne są także plastikowe pojemniki. W ich przypadku również należy zachować ostrożność, aby lód ich nie zniszczył. Kolejnym sposobem są woreczki przeznaczone do mrożenia żywności. Są wygodne w użyciu i zabierają najmniej miejsca ze wszystkich metod.
Pamiętaj także, aby zamrażać wywar w temperaturze pokojowej. Próba włożenia gorącej zupy do zamrażalnika może skończyć się zniszczeniem lodówki, rozregulowaniem jej termostatu czy zalaniem podłogi w kuchni przez roztapiający się szron oraz lód.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: zaradnik.pl