Smakosze.pl Przepisy Lekkie jak chmurka, faworki z sekretnym składnikiem babci
canva/jacus

Lekkie jak chmurka, faworki z sekretnym składnikiem babci

19 lutego 2022

Nikt nie przyrządzi tak dobrych faworków jak babcia. Sekretny przepis obejmuje dodatek, dzięki któremu ciastka wychodzą tak lekkie jak nigdy wcześniej. Koniecznie przygotujcie je na Tłusty Czwartek — będziecie zaskoczeni wspaniałą konsystencją.

Patentów na faworki jest wiele. Zdradzaliśmy już jak przygotowuje je siostra Anastazja . Prezentowaliśmy wam także zdrową wersję specjału w wykonaniu Anny Lewandowskiej. Tym razem na tapet bierzemy babciny sposób oparty o dodatek piwa. Gazowany napój sprawia, że ciasto wychodzi naprawdę delikatne, a przez to pyszne.

Przepis na lekkie niczym chmurka faworki babci

Składniki:

  • 5 żółtek

  • jasne piwo

  • 1 łyżeczka cukru pudru + do dekoracji

  • 500 g mąki pszennej

  • 3 łyżki śmietany

  • 1 łyżka spirytusu

  • szczypta soli

  • 1 litr oleju rzepakowego do smażenia

Przygotowanie masy na faworki:

Żółtka wbijamy do szklanki. W drugiej szklance umieszczamy tyle piwa, by jego objętość odpowiadała objętości żółtek. Żółtka ucieramy z dodatkiem cukru pudru. Pod koniec wlewamy spirytus i mieszamy do połączenia się składników.

Mąkę przesiewamy do miski. Dodajemy do niej odmierzone piwo, śmietanę i sól. Wlewamy przygotowane wcześniej żółtka i wyrabiamy ciasto. Jeśli masa nie będzie jednolita, wlewamy jeszcze trochę piwa. Ciasto powinno wyjść raczej suche, więc nie przesadzajmy z jego ilością.

Placek wyrabiamy na blacie oproszonym mąką. Aby faworki wyszły lekkie, w masę trzeba wtłoczyć powietrze. Taki efekt uzyskamy, jeśli rozwałkujemy ciasto, a potem złożymy je i powtórzymy kilkukrotnie te czynności. Można je także uderzać wałkiem przez kilka minut.

Gotową masę dzielimy na cztery części. Każdą z nich rozwałkowujemy na cienki placek i kroimy go paski o szerokości około 3 cm. W paskach robimy nacięcie, a przez środek powstałego otworu przeciągamy jeden z końców ciasta.

Smażenie faworków:

Na patelni rozgrzewamy pół litra oleju. Gdy będzie gorący, wrzucamy ciastka — tylko po kilka sztuk, by nie były zbyt ściśnięte. Smażymy je przez około 20 sekund, po czym obracamy i zrumieniamy z drugiej strony.

Wyjmując faworka z oleju, strzepujemy nadmiar tłuszczu. Układamy go na ręczniku papierowym, który dodatkowo go osuszy. W połowie smażenia zmieniamy olej na świeży. Gotowe faworki oprószamy cukrem pudrem. Smacznego.

Wskazówka: trzy części ciasta, których nie rozwałkowujemy, warto trzymać pod ściereczką. Dzięki temu nie wyschną zbytnio, zanim przygotujemy z nich ciastka.

Ciasto i wałek
Ciasto należy napowietrzyć, by faworki wyszły lekkie

Źródło zdjęcia: canva/Thinkstock Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: kornikwkuchni

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy