Smakosze.pl Porady Licz się z jednym, gdy zapłacisz w sklepie takim banknotem. Możesz mieć kłopoty
Fot. Shutterstock/Filip Olejowski

Licz się z jednym, gdy zapłacisz w sklepie takim banknotem. Możesz mieć kłopoty

20 października 2024
Autor tekstu: Maciej Jurczyk

Banknot banknotowi nierówny i wcale nie chodzi o jego nominał. Okazuje się, że sklep może odmówić przyjęcia płatności, jeżeli wręczysz kasjerce podarte banknoty. Czytaj dalej, a nie tylko dowiesz się, co zrobić z naderwanym banknotem, a także dowiesz się, jak postąpić w sytuacji, kiedy to sklep wydaje ci uszkodzone pieniądze.

Papierowe pieniądze nadal obecne

Rozwój technologi płatności bezgotówkowych ma się w Polsce bardzo dobrze. Świadczyć może o tym przede wszystkim popularność przelewów, płatności telefonem, ale przede wszystkim system BLIK, który wymyślili Polacy. Mimo wszystko wciąż wielu z nas ceni sobie fizyczne pieniądze w postaci monet i banknotów.

Okazuje się jednak, że w wypadku tej drugiej formy płatność w sklepie nie zawsze może pójść pomyślnie. Chodzi przede wszystkim o podarte banknoty, których sklep nie będzie chciał przyjąć. Czy można temu w jakikolwiek sposób zapobiec, a przede wszystkim uniknąć rozdartych pieniędzy?

cash.jpg
Fot. Canva/welcomia
Wsyp do fasolki po bretońsku. Zapomnisz o wzdęciach

Podarte banknoty - co z nimi z robić?

Banknoty, choć wartościowe są bardzo nietrwałe. Szczególnie jeżeli chodzi o ich odporność na wilgoć lub właśnie na omawiane rozdarcie. Czy na podarte banknoty można jakoś zaradzić? Okazuje się, że tak. Wystarczy udać się do dowolnego banku w Polsce i poprosić o wymianę. Należy jednak mieć na uwadze to, że banknot musi spełniać kilka warunków.

Banki mogą wymienić tylko te, które są postrzępione, naderwane, podklejone, przerwane, zabrudzone i odplamione. W dodatku wartość nominalna musi być rozpoznana bez trudu, co oznacza, że ten fragment banknotu musi być zdatny do odczytania.

Jeżeli z jakichś powodów banknoty nie spełniają wyżej wymienionych warunków, bank na podstawie wniosku jest zobligowany, przesłać je do centrali NBP. Można to zrobić także samodzielnie, wysyłając gotówkę pocztą lub kurierem. Należy jednak pamiętać, że ich wartość nie może przekroczyć dwóch tysięcy złotych.

Zwracaj uwagę na wydawane pieniądze

Jako konsumenci musimy mieć także na uwadze to, jakie pieniądze są nam wydawane podczas zakupów. Okazuje się, że nie tylko sklepy mają prawo odmówić przyjęcia uszkodzonych banknotów. Każdy klient, który otrzymując resztę, zauważy, że któryś z banknotów jest naderwany, również ma prawo do odmówienia jego przyjęcia.

Korzystaj ze swoich praw świadomie, dzięki czemu nie narazisz się na przykre konsekwencje. W dodatku nikt nie odmówi ci przyjęcia płatności w sklepie, jeżeli będziesz posługiwać się nienaruszonymi banknotami.

polskie pieniadze.jpg
Fot. Canva/Proxima Studio
Ciasto bez pieczenia lekkie jak puch, słodkie jak marzenie. Chmurka to deser cudów
Zasyp odpływ 6 łyżkami. Brud, tłuszcz i zatory znikną, jak ręką odjął
Obserwuj nas w
autor
Maciej Jurczyk

Redaktor portalu Smakosze.pl. Absolwent kulturoznawstwa, a obecnie student 
dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest fanem dobrego jedzenia, a nowych
smaków poszukuje podczas wakacyjnych podróży. Chcąc poznać tajniki japońskiej kuchni,
dwa lata przepracował w gastronomii, gdzie zdobył kulinarne doświadczenie. W kuchni
najbardziej ceni sobie minimalizm, dokładność oraz niezwykłe kompozycje smaków.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy