Smakosze.pl Produkty Od kiedy w życie wchodzi opłata opakowaniowa?
Nowy podatek już wkrótce?
Rancic Aleksandar, Getty Images

Od kiedy w życie wchodzi opłata opakowaniowa?

12 maja 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Nowe podatki jak zwykle wywołują wiele emocji wśród obywateli. Na początku roku poczuliśmy wpływ podatku cukrowego, który znacznie zwiększył koszty kupowania słodzonych napojów - niektóre z firm zdecydowały się nawet na podwojenie dotychczasowych cen.

Resort klimatu postanowił przygotować projekt ustawy, która ma, między innymi, doprowadzić do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska i produkcji szkodliwych odpadów. Jednym z głównych sposobów na osiągnięcie tego celu, jest opłata opakowaniowa.

Podatek od plastikowych opakowań

Daninę zapłacić mają zarówno przedsiębiorcy, jak i producenci opakowań jednorazowych. Jak podaje portal gazeta.pl, nowa opłata ma oznaczać, że od każdego jednorazowego kubka czy pojemnika, będzie trzeba zapłacić kwotę nawet do 1 zł.

Zebrana suma ma zostać z kolei przeznaczona na ochronę przyrody i walkę z zanieczyszczeniem ekosystemu, które z roku na rok postępuje i doprowadza do wielu katastrof naturalnych. Przedsiębiorcy nie patrzą jednak na plany ministerstwa z optymizmem.

Biurokratyzacja wydawania jednorazowych pojemników

Największym problemem, którego obawiają się właściciele firm, jest zbyt duża ilość dokumentów potrzebnych do wcielenia w życia podatku opakowaniowego. Każde pojedyncze sprzedane opakowanie będzie musiało być ewidencjonowane przez lokale gastronomiczne.

Na naszej stronie zamieściliśmy także mnóstwo innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą ci się spodobać. Przeczytaj ten artykuł , w którym wyjaśniamy, czy szypułki truskawek są jadalne. W tym tekście zdradzamy najlepszy sposób na mrożenie dużych ilości klusek śląskich.

Następnie pobraną opłatę odprowadzać na odrębny rachunek bankowy właściwego marszałka województwa. Marszałek przekaże następnie wpływy z opłaty do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - można przeczytać w projekcie ministerstwa.

Źródło: sergeyryzhov, Getty Images

Dyrektywa nie gwarantuje spełnienia swoich celów

Magdalena Dziczek, członek zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK twierdzi w rozmowie z biznes.interia.pl, że projekt nie ma określonych mechanizmów wykorzystania zebranych funduszy na pokrycie kosztów związanych ze zbieraniem odpadków i ich recyklingiem.

Związek EKO-PAK poprosił Kancelarię Prawną Kochański i Partnerzy o analizę prawną projektu. W ocenie prawników projekt zawiera liczne błędy i wątpliwości prawne, co może wywoływać sporą dozę niepokoju. Dużo nieścisłości dostarcza także decyzja rządu o określeniu rzeczywistej wartości opłaty drogą rozporządzenia. Pracownicy kancelarii twierdzą, że taka praktyka jest niezgodna z Konstytucją.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: wmeritum.pl; biznes.interia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Zaczynał pracę jako redaktor w serwisie smakosze.pl. Przez lata piął się po szczeblach przez stanowiska wydawnicze, w serwisach pyszne.pl, smakosze.pl oraz domekiogrodek.pl. Przez ponad rok dbał o serwis domekiogrodek.pl jako redaktor naczelny. Profesjonalnie kulinariami zajmuje się ponad sześć lat, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuje się już od dzieciństwa. W swoich tekstach stara się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl