Smakosze.pl
Brukselka

Bartosz Luczak, Getty Images

Jak ugotować brukselkę, żeby nie wyszła gorzka?

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Brukselka jest warzywem, które wywołuje bardzo sprzeczne emocje. Jedni uwielbiają jej charakterystyczny smak, a inni nie są w stanie wytrzymać nawet zapachu, który unosi się z garnka podczas gotowania. Aby uniknąć gorzkiego smaku, należy gotować ją w mleku, który zneutralizuje gorzkość.

Do brukselki wiele osób zraża się z uwagi na zapach, który dla większości jest nieprzyjemny. Niestety, tym samym niejadki wiele tracą, ponieważ w tych małych kulkach wyglądających jak niewielka kapusta, drzemie wielka moc witamin i minerałów. 

Jej powstanie było możliwe dzięki połączeniu jarmużu oraz kapusty głowiastej, co miało miejsce w Brukseli, skąd pochodzi także jej nazwa. Brukselka wykazuje właściwości antynowotworowe oraz poprawiające zdolności rozrodcze. Bardzo ważna jest także dla kobiet w ciąży.

Brukselka pełna jest kwasu foliowego

Niedobór kwasu foliowego u kobiet ciężarnych może doprowadzić do pojawienia się wad wrodzonych u dziecka, przyczynić się do zmniejszonej masy urodzeniowej ciała noworodka czy chociażby poronienia. Dlatego spożywanie brukselki jest bardzo ważne. 

Aby pozbawić ją nieprzyjemnego gorzkiego smaku, należy pamiętać o dwóch rzeczach. Przede wszystkim nie wolno gotować jej w wodzie, lecz w mleku, które wyciągnie z niej wszelkie brzydkie zapachy. Kolejną zasadą jest krótkie gotowanie bez przykrycia. 

Na naszym portalu zamieściliśmy także mnóstwo innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą ci się przydać. Przeczytaj ten artykuł, w którym zdradzamy ukrytą funkcję młynka do kawy z czasów PRL. W tym tekście pokazujemy jak przygotować specjalny napój oczyszczający tętnice z niebezpiecznych złogów.

Źródło: fpwing, Getty Images

Przepis na smaczną brukselkę

Składniki: 

  • 800g brukselki

  • 1l mleka

  • 50g masła

  • 1 łyżka tartej bułki

  • cukier

  • sól

Zacznij od przejrzenia każdej brukselki z osobna - jeśli zauważysz brzydko wyglądający okaz, wyrzuć go. Obierz każdą brukselkę ze zwiędłych listków, a następnie opłucz je pod bieżącą wodą. W garnku zagotuj wodę, a gdy ta zacznie bulgotać, wrzuć do niej warzywo. 

Po 3 minutach odcedź je z wody. W osobnym garnku zagotuj mleko. Gdy zacznie wrzeć, zalej nim brukselkę. Dopraw całość solą oraz cukrem dla uzyskania odpowiedniego smaku. Gotuj wszystko bez żadnej pokrywki przez około 20 minut. 

Na suchej patelni podsmaż bułkę tartą, aż uzyska brązowy kolor. Masło rozpuść. Odcedź brukselkę, ułóż na talerzu, polej masłem i posyp zrumienioną startą bułką. Tak przygotowane warzywo świetnie sprawdza się w roli samodzielnego dania, jak i dodatku do obiadu. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: polki.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
kawa w upały

Porady

Czy można pić kawę w upalne dni?

Czytaj więcej >