Jak prawidłowo mrozić kluski śląskie?
Prawdopodobnie każdy choć raz w życiu spróbował kluski śląskie. Te charakterystyczne kluski z dziurką w środku są typowym dodatkiem w kuchni śląskiej, która obfituje w gęste sosy i mięsa. We wnętrzu wgłębienia gromadzi się sos, przez co każdy kęs jest doskonały.
Niestety, sporym problemem nawet najlepszych kucharzy, jest zrobienie dużej ilości klusek za jednym razem, a następnie ich mrożenie. Ciężko wszak zdecydować się na sposób zamrażania - lepsze jest włożenie surowych klusek do zamrażalnika, czy już ugotowanych?
Mrożenie klusek śląskich
Specjaliści zalecają, aby kluski mrozić już po ugotowaniu, bądź szybkim zblanszowaniu. W taki sposób można mieć pewność, że podczas gotowania ich przed podaniem, nie rozpadną się, zachowają najwięcej smaku, a także utrzymają delikatnie gumowatą fakturę. Po obgotowaniu ułóż je na blaszce, włóż do zamrażalnika i odczekaj jedną noc. Gdy kluski będą twarde, przełóż je do woreczka foliowego i przechowuj do 2 miesięcy.
Kluczem do zrobienia klusek śląskich o dobrej konsystencji, są proporcje składników. Poniżej prezentujemy metodę 4:1, w której do czterech części ziemniaków, dodaje się jedną część mąki ziemniaczanej. Takie ciasto jest sprężyste i stawia należyty opór zębom podczas jedzenia.
Na naszej stronie zamieściliśmy także mnóstwo innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą ci się spodobać. Przeczytaj ten artykuł, w którym zdradzamy przykrą praktykę niektórych klientów sklepów spożywczych. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego warto pić 4 szklanki wody na czczo.
Źródło: Dar1930, Getty Images
Przepis na najlepsze kluski śląskie
Składniki:
1 kilogram ziemniaków
250 gramów mąki ziemniaczanej
1 jajko
sól
Zacznij od dokładnego umycia ziemniaków z ziemi i obrania ze skórki. Pokrój je w mniejsze kawałki, które szybciej się ugotują i wrzuć je do garnka z wodą. Postaw naczynie na gazie i gotuj do momentu, gdy wbijany w kartofle widelec, będzie wchodził w nie bez oporu.
Odcedź wodę i odparuj jej pozostałości na najmniejszym ogniu. Ciepłe pyrki przepuść przez praskę, ułóż je w misce i wygładź. Podziel purée na 4 części i jedną wyciągnij. Wsyp na jej miejsce mąkę, dodaj wyjętą część oraz jajko i zagnieć ciasto na gładką kulę.
Odrywaj od kuli kawałki o wielkości orzecha włoskiego, formuj z nich mniejsze kulki i zrób w nich wgłębienia. Gotuj w osolonej wodzie przez 10 minut. Pamiętaj, aby woda nie wrzała, a ilość klusek w garnku nie była zbyt duża - inaczej ich powierzchnia będzie poszarpana.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: kurkanielotka.pl