Smakosze.pl
Projekt bez tytułu (45)

Baloncici, Getty Images

Optymistyczne słowa ekspertki o cenach truskawek

17 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Truskawki na początku sezonu były wyjątkowo drogie i ludzie obawiają się, że niedługo może ich całkowicie zabraknąć. Na szczęście zbiory prawdopodobnie nie będą mniejsze niż zwykle. Obecnie dobra pogoda sprzyja dojrzewaniu owoców, co może mieć także wpływ na cenę.

Pierwsze truskawki, które pojawiły się na rynku, kosztowały niekiedy niebotyczne ceny. Wtedy często trzeba było się liczyć, że za kilogram owoców można zapłacić nawet 50 złotych, co dla wielu jest zaporową sumą.

Na szczęście im dłużej trwa sezon, tym fundusze potrzebne na kupienie jednego kilograma truskawek zmniejszają się. Obecnie ciepła i słoneczna pogoda ułatwia rozwój i dojrzewanie owoców, więc będzie ich coraz więcej na rynku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem:

Truskawek nie zabraknie


- Dotychczasowy przebieg pogody sprzyjał dojrzewaniu truskawek. Zbiory choć opóźnione, nie powinny być gorsze niż w ubiegłych latach tj. na poziomie 170-180 tys. ton - powiedziała dla portalu biznes.interia.pl Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Nosecka dodała jednak, że prognozy mogą ulec zmianie z uwagi na pogodę. Nie wykluczone jest bowiem, że przez dłuższy czas będą ulewne deszcze, a wtedy okres zbiorów będzie musiał zostać skrócony.

Kopia Bez tytułu (2)

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

CZYTAJ DALEJ

Duże zapotrzebowanie na truskawkę w zakładach przetwórczych

Obecnie największą część transakcji dotyczą owoce do tłoczenia soków. Za kilogram takich owoców, które nie są doskonałe i mają różne wady, obecnie płacone jest rolnikom 2,1-2,3 zł. W ubiegłym roku stawka wynosiła około 2,5 zł za kilogram.

Nosecka zaznaczyła, że zakłady nie mają praktycznie żadnych zapasów, gdyż jakość truskawek w ubiegłym roku była bardzo słaba. Dlatego tak bardzo polegają teraz na dostawach i liczą na duże zbiory.

Wielkie zapotrzebowanie na truskawki na rynku w Broniszach

Elspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera wyjawił portalowi biznes.interia.pl, że truskawki są kupowane w nocy do takiego stopnia, że o poranku stragany świecą pustkami. To pokazuje, jak bardzo sprzedawcy detaliczni polują na te owoce.

Co więcej, z badań przeprowadzonych rok temu przez firmę Kantar można dowiedzieć się, że dla Polaków nie ma lepszego produktu sezonowego. Podczas badania, aż 65 proc. pytanych Polaków wymieniło truskawki, jako najbardziej oczekiwany sezonowy towar.

Projekt bez tytułu (46)

Źródło: snowflock, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

  • Zalety jedzenia jednego jajka dziennie

  • Resztkowa zupa z wody po szparagach

  • GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Źródło: biznes.interia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >