Smakosze.pl Produkty Plastikowe opakowania znikają z Lidla i Biedronki
Marek BAZAK/East News

Plastikowe opakowania znikają z Lidla i Biedronki

7 maja 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Opakowania wykonane z plastiku są wszechobecne. Stosujemy je w pakowaniu najróżniejszych produktów, napojów czy dań restauracyjnych odbieranych na wynos. Styropian i tworzywa sztuczne mają mimo to bardzo negatywny wpływ na ekologię.

Według ekspertów z Unii Europejskiej, aż 70% odpadków, które zanieczyszczają wody morskie, to produkty jednorazowe. U nia chce, aby państwa członkowskie w 2021 roku zrezygnowały z korzystania z jednorazowych opakowań. Takie zmiany odczuje każdy klient Biedronki czy Lidla.

Plastikowe opakowania wycofywane z rynku

Plastikowe widelce, noże, łyżeczki, pałeczki, talerze, słomki, patyczki do napojów, kupki do napojów czy styropianowe opakowania do jedzenia na wynos - każde z nich znajdziemy praktycznie wszędzie, dlatego ekolodzy chcą skończyć z nimi raz na zawsze.

W tym celu Unia Europejska dała czas na wdrożenie przepisów zakazujących ich użycia do 3 lipca 2021 roku. Mimo wszystko w naszym kraju może być problem ze skutecznym wprowadzeniem nowego prawa, gdyż nie ma żadnej ustawy w tym zakresie.

Dopóki nie pojawi się projekt ustawy, która umożliwiłaby transpozycję do prawa krajowego zapisów dyrektywy, ciężko powiedzieć, kto będzie odpowiedzialny za kontrolę i jakie kary będą obowiązywać za wprowadzanie opakowań czy produktów objętych dyrektywą oraz jakie dokładnie podmioty będzie obejmować sankcja - tłumaczy dla money.pl Antonina Konarzewska, specjalistka ds. gospodarki obiegu zamkniętego w Fundacji WWF Polska.

Lidl i Biedronka wprowadziły już zmiany

Na półkach tych sieci można znaleźć wiele ekologicznych alternatyw. Zamiast plastikowych naczyń, klienci dostają w nich papierowe talerze czy drewniane sztućce. Według Aleksandry Robaszkiewicz z biura prasowego Lidl Polska, tworzywa sztuczne znikną z sieci Lidl w wymaganym terminie.

Na naszym portalu zdradziliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą cię zainteresować. Przeczytaj ten artykuł , w którym wyjaśniamy jak wyhodować drzewko laurowe w domu. W tym tekście pokazujemy jedzenie przyszłości według Unii Europejskiej.

Źródło: canva/TShum

Co zamiast plastiku?

Wiele firm nie czeka na odgórne wprowadzenie przepisów i już teraz korzysta z przyjaznych środowiskowo rozwiązań. Dlatego w niektórych z nich można wybrać, za dodatkową opłatą, opakowania na jedzenie wykonane z biodegradowalnych surowców.

Tacki do żywności można robić z pulpy celulozowej i skrobi ziemniaczanej. Do jednorazowych kubków wykorzystuje się papierowe słomki, które znacznie szybciej rozkładają się, niż odpowiedniki wykonane ze szkodliwego plastiku.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy